Metaller Yükselmeye Devam Ediyor

Çin'de çelik vadeli işlemleri, talep görünümü konusunda iyimserlik nedeniyle arttı. Ayrıca stokların düşmesi fiyatları destekledi.

Metaller Yükselmeye Devam Ediyor

Çin'de çelik vadeli işlemleri, talep görünümü konusunda iyimserlik nedeniyle arttı. Ayrıca stokların düşmesi fiyatları destekledi.

Shanghai Vadeli İşlemler Borsası'nda en çok işlem gören inşaat demiri kontratı, % 1,8 artarak 3.701 yuan/tona (527 dolar) kadar çıktı ve beşinci seansta da kazanmaya doğru ilerliyor. HRC % 1,9, paslanmaz çelik ise % 2,0 değer kazandı.

Çin'de demir cevheri vadeli işlemleri, gelecek aylarda güçlü talep umuduyla çelik imalathanelerinin stokları doldurmak için hammadde satın alması nedeniyle artışını sürdürdü. Demir cevheri fiyatlarında artış spot fiyatların 11 ayın en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu.

Dalian Emtia Borsası'nda Eylül vadeli demir cevheri kontratı, erken işlemlerde % 2,5 artarak 800,50 yuan/tona (114,56 dolar) kadar çıktı ve beşinci seansta da kazanmaya hazırlanıyor. 

Singapur Borsası'nda demir cevheri % 0,5 düşerek 102,20 dolar/tona geriledi. 

Spot piyasada demir cevheri 106 dolar/tona çıkarak Ağustos 2019'dan beri en yüksek seviyesini gördü.

Analistler, Çin ekonomik büyüme toparlanırken güçlü talebin piyasayı beslemeye devam ettiğini ve emlak satışlarının artması ve güçlü ağır makine satışının altta yatan talebi teyit ettiğine vurgu yaptı.
Shanghai Vadeli İşlemler Borsası'nda inşaat demiri % 0,9 artarak kazancını sürdürdü. 

BAKIR 

Shanghai'de bakır fiyatları, 16 ayın en yüksek seviyesini geçti. 

Londra'da ise 6 ayın zirvesine yaklaştı. Bakır fiyatlarında artışı Şili'de tedarik endişesinin etkili olduğu belirtildi. 

Şili'de dünyanın en büyük bakır üreticisi devlete ait Codelco'da örgütlü sendikalar, yaklaşık 3 bin işçinin korona virüse yakalandığını belirterek şirkete daha fazla güvenlik önlemleri çağrısı yaptı.
Shanghai Vadeli İşlemler Borsası'nda Ağustos vadeli bakır kontratı, % 1,9 artarak 50.620 yuan/ton (7.236 dolar) ile 4 Mart 2019'dan beri en yüksek seviyesine çıktı.

Londra Metal Borsası'nda üç ay vadeli bakır 6.305,50 dolar/tona kadar yaklaşarak 17 Ocak'tan beri görülmeyen noktaya ulaştı. 

KALAY

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur piyasasında kalay fiyatı değişmedi.Peşin işlemli kalay 17.000 dolar/ton seviyesinden kapandı. Piyasada 18 ton kalay işlemi yapıldı.

 

 

 

Kaynak: Finansgündem