MAPEI, çimento sektörünü değerlendiriyor!

57 ülkede 90 alt kuruluş ve 36 ülkede 83 üretim tesisiyle hizmet veren 1937’de Milano’da kurulmuş sektörün öncü ismi MAPEI ile sadece www.insaatnoktasi.com ziyaretçilerine özel söyleşi gerçekleştirdik. Tüm detaylar haberimizde…

MAPEI, çimento sektörünü değerlendiriyor!

Şirketiniz hakkında bilgi verir misiniz?

1937’de Milano’da kurulan MAPEI, günümüzde 57 ülkede 90 alt kuruluş ve 36 ülkede 83 üretim tesisiyle ve grup bünyesinde istihdam edilen 10.000’den fazla çalışanıyla faaliyet göstermektedir.
 

Mapei Grup olarak 20 farklı ürün grubuyla; her tür zemin, duvar ve kaplama malzemelerinin uygulanması için yapıştırıcı ve tamamlayıcı ürünler, su yalıtım ürünleri, ısı yalıtım ürünleri, zemin kaplama ürünleri, özel harçlar, çimento ve beton katkıları, yeraltı inşaatı için ürünler, spor tesisleri için ürünler, beton ve tarihi yapıların restorasyonu ve denizcilik sektörü için ürünler gibi 5.000’den fazla ürünün üretimini ve satışını gerçekleştiriyoruz.
 

Biz, Mapei Türkiye olarak, 16 farklı ürün grubunu 4 ana grupta toplayarak pazara sunuyoruz. Şu anda, Ankara’da yer alan merkez ofisimiz, İstanbul ve İzmir ofislerimiz ve Ankara’nın en önemli sanayi bölgelerinden Polatlı OSB’deki üretim tesisimizle faaliyet gösteriyor, 8 bölge müdürlüğümüz ve seramik, yapı, taş yapıların onarımı, tarihi eser restorasyonu ve ısı yalıtımı ve boya gruplarında uzmanlaşmış firmalardan oluşan 300’e yakın bayimiz vasıtasıyla tüm Türkiye’yi kapsıyoruz. Dünya genelinde pazar lideri olduğumuz seramik yapıştırıcıları ve derz dolgu ürünlerimizi ağırlıklı olarak Türkiye’nin en seçkin seramik mağazalarından oluşan bayi ağımızla pazara sunuyoruz.
 

2018’de Ankara Polatlı fabrikamızda kurduğumuz, tamamen otomasyona dayalı olarak üretim yapabilen, paslanmaz çelik tank ve mikserlere sahip olan çimento katkı hattımız ve 2019’da arttırdığımız çimento hattına özel iklimlendirilmiş depo kapasitesi ile şu anda Türkiye’deki tüm çimento fabrikalarının ihtiyacını karşılayacak üretim kapasitesine sahibiz.

Çimento sektörüne nasıl bir katkıda bulunuyorsunuz?

Mapei çimento katkılarının kullanımıyla birlikte birim zamanda üretilen çimento miktarı artıyor ve bu artış sayesinde; elektrik tüketimi azalıyor, daha çok çimento üretebildikleri için çimento fabrikalarının pazardaki rekabet güçleri artıyor ve elektrik tüketiminin azalması ile hem üretim maliyetleri düşüyor hem de fabrikaların karbon ayak izleri azalıyor.

Mapei çimento katkıları aynı zamanda çimentonun dayanımını da arttırıyor. Dayanım artınca çimentonun ana hammaddesi olan klinkeri azaltmak ve cüruf, uçucu kül, tras gibi yan hammaddelerin oranını arttırmak mümkün oluyor. Bu sayede, daha pahalı olan bir hammadde yerine daha ucuz olan kullanılabiliyor ve üretim maliyetleri düşüyor.

Çimentonun ana hammaddesi olan klinker üretiminde yüksek miktarlarda yakıt kullanılıyor ve bu yakıtlar genellikle ithal kömürlerden oluşuyor. Çimento üretiminde klinker yüzdesinin azalması ile ithal edilen kömür miktarı azalıyor ve dolaylı olarak da döviz tasarrufu sağlama imkanı oluşuyor.

Üretimde kullanılan fosil yakıtların azalması ile çimento sektörünün ve ülkemizin karbon salınımı da azalıyor. Şu anda, Avrupa ülkeleri CTS (Carbon Trading System) ile çimento sektörlerinde kademeli olarak karbon salınımlarını (emisyonlarını) azaltmayı hedefliyor. Hangi yakıt veya sistem kullanılırsa kullanılsın yanma olan her ortamda karbondioksit oluşur. Dünyadaki karbon salınımının yaklaşık %8’inden çimento endüstrisi sorumludur ve bu durumun azalmasında çimento kimyasalları önemli bir role sahiptir.

Çimento sektörü sık sık fiyatların yüksek olmasından dolayı eleştiriliyor. Küresel bir firma olarak Dünya ile kıyaslarsanız Türkiye’de çimento fiyatları nasıl? Fiyatları belirleyen unsurlar neler?

Çimento Sanayi 2020 verilerine göre Türkiye, dünyanın en büyük çimento ihracatı yapan ülkeleri arasında. 2019 yılında 876 milyon USD ihracat ile dünyada ikinci sıradaydık. 2020 yılı rakamları henüz oluşmadı ancak Türkiye’nin ilk sırada olması bekleniyor. Amerika ve Avrupa’ya yapılan ihracat, Türk çimentosunun o pazarlardaki rekabet gücünü göstermekle birlikte, aynı zamanda Türkiye çimento endüstrisinin sistem-ekipman-kayıt değerleriyle de o ülkelerde kabul edildiğini ortaya koyuyor.

Sektör verilerine ulaşmak kolay olduğundan fiyat konusunda sektörü eleştirmek de kolay oluyor. Ülkemizde tüm ürünlerin fiyatları artmakta ve buna paralel olarak çimento fiyatları da artıyor. Dünya ülkeleri ile kıyaslamayı USD olarak yaparsanız her zaman Türkiye’deki çimento fiyatlarının düşük olduğunu görebilirsiniz. İhracatta da durum bu şekilde. Çimento üreticileri de ne yazık ki ürünlerini dünya piyasa fiyatlarının altında satıyor.

2020 yılı birçok sektör için zorlu geçti, firmanız ve sektörünüz için nasıldı?

2020 yılı çimento sektörü ve bizim için iyi geçti. Bu aslında pek beklenmeyen bir durumdu. 2020 yılı başlarken tüm şirketler normal bütçe ve karamsar bütçe olarak iki çeşit bütçe yaptılar. 2020 yılı içerisinde iyi tahmin yapabilen firmaların az olduğunu gördük. Satışların ve üretimin beklenenin üzerinde olması tabii ki çok iyi bir şey ama buna hazırlıklı olmamak da hammadde azlığı, plansız üretim ve satışları karşılayamama gibi birçok sorunu beraberinde getirebiliyor.

Özetle, 2020 yılının yapı sektörü ve Mapei için iyi bir yıl olduğunu söyleyebiliriz.

2021 için hedef ve beklentilerinizi belirtir misiniz? Sektörün gelişimini nasıl öngörüyorsunuz?

Biz Mapei olarak, dünyayı, büyük ve fırsatlarla dolu bir şantiye olarak görüyor ve yapı sektöründeki standartları tanımlayan, yapının ve son kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap veren maksimum kaliteyi ve yıllara meydan okuyan dayanıklılığı sunan öncü ürünler ve sistem çözümleri geliştiriyoruz. 2021 hedefimiz kalitesini dünya çapında projelerde ve pazarlarda ispatlamış ürünlerimiz ile büyümeye devam etmek.

Çimento üretiminde kimyasalların daha etkin olarak kullanımını sağlamak ve analiz yöntemlerinin daha kapsamlı olarak kullanılması ile ihtiyaçların tam olarak karşılanmasına öncülük etmeyi hedefliyor ve 2020’de kazandığımız ivmenin 2021 yılında da devam edeceğini düşünüyoruz.

Sektörün sorunlarından bahsederek, kalite ve standartlar bakımından sektörü değerlendirir misiniz?

Düşük performanslı ürünlerin satış içerisindeki payı arttığında bulunduğumuz pazarda kalite ve standartları korumak zorlaşıyor. Kaliteli ürünlerin öne çıktığı, dünya standartları ile uyumlu ürünlerin kullanıldığı, yeni ürün ve sistemlerin geliştirildiği bir pazar umuyoruz. Çimento fabrikalarının satın alma kararlarını verirken, yüksek kaliteli ürünler tercih ederek üretim maliyetlerini düşürmelerini ve fabrikaların verimini arttırmalarını istiyoruz.

Siz çevresel zorluk yaşıyor musunuz? Devletin desteğini bekliyor musunuz?

Biz Mapei olarak, çevresel zorluk yaşamıyor ve devlet desteği beklemiyoruz.

Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

İşimizin özünde AR-GE var. Piyasaya sunulan her Mapei ürünü, yoğun Araştırma ve Geliştirme çalışmalarıyla desteklenir. Mapei ürünlerinin kullanıldığı her proje, birçok değişkenin yer aldığı, sürdürülebilirlikle başlayıp tam müşteri memnuniyeti ve yapı dayanıklılığı ile sonuçlanan uzun bir araştırma ve analiz yolculuğunun sonuna gelmek gibidir.

Grup çalışanlarımızın %12’si araştırma ile uğraşıyor ve yıllık ciromuzun %5’ini AR-GE’ye aktarıyoruz. Mapei araştırmacıları 31 ana merkezden oluşan küresel bir ağ içinde çalışıyor. Milano’da bulunan Kurumsal Araştırma Merkezimiz, merkezi analiz laboratuvarı olarak faaliyet gösterirken, diğer 30 laboratuvarı da koordine ediyor. Bunun yanı sıra AR-GE laboratuvarlarımız, müşterilerimizin en karmaşık taleplerine cevap vermek için Teknik Servis Departmanına destek sağlıyor ve grubun 83 üretim tesisinin tamamında bulunan kalite kontrol laboratuvarları tarafından destekleniyor. Her yıl çevresel olarak sürdürülebilir tasarım ve inşaat yapmayı mümkün kılan binlerce yeni formülasyon oluşturuyoruz. 

5.000'den fazla üründen oluşan ürün yelpazemiz, tamamen çevreye saygılı üretim tesislerinde yerel olarak üretiliyor, enerji tüketimini azaltıp hem çalışanlar hem de son kullanıcılar için güvenli olacak şekilde geliştiriliyor ve en katı resmi standartlara uygun olarak onaylanıyor.

Haber: Ayşe Nur Ustaoğlu

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.