Kentsel Dönüşümde Adil Olmayan Durum Ortadan Kalktı!

Kentsel dönüşüm projelerinde görev yapacak müteahhitlere getirilen “üst belge grubunda bulunma” şartın kaldırılmasını İzmir Müteahhitler Derneği Başkanı İslam Yıldırım, www.insaatnoktasi.com takipçileri için değerlendirdi...

Kentsel Dönüşümde Adil Olmayan Durum Ortadan Kalktı!

Kentsel dönüşüm projelerinde görev yapacak müteahhitlere getirilen “üst belge grubunda bulunma” şartın kaldırılmasını İzmir Müteahhitler Derneği Başkanı İslam Yıldırım, www.insaatnoktasi.com takipçileri için değerlendirdi.

Adil olmayan bir durum vardı o düzeltildi diyen Yıldırım, “Kentsel dönüşümde, en alt gruptaki müteahhit arkadaşlarımız yapamaz deniyordu şimdi onu kaldırdılar. Bizler de buna itiraz etmiştik çünkü adil değildi. Elinde finansmanı yoksa zaten yapamaz. Kentsel dönüşüm projelerinde bina yapım bedelinin yüzde 15’ini baştan yatırmanız gerekiyor. Binayı bitirmeden de bu parayı alamıyorsunuz” dedi.

Kentsel dönüşümde imar yönetmeliği ve arsa sahipleriyle alakalı sıkıntıları olduğunu dile getiren Yıldırım, “Arsa sahipleri hakkından fazlasını istiyor. Oturduğu ev 120 metrekare dönüştürünce mecburen metrekare düşüyor. Arsa sahipleri hem herhangi bir ücret ödemek istemiyor hem de evlerinin metrekaresi düşsün istemiyor. Hak sahipleri rıza göstermeden de orada bir şey yapmanız mümkün değil” diye konuştu.

Yıldırım konuşmasını şöyle tamamladı: “Kentsel dönüşüm; kamu-belediye ve arsa sahipleri hep beraber taşın altına eline koyarak gerçekleştirilebilir. İzmir’in yüzde 65 inin riskli olduğunu biliyoruz. En fazla yüzde 20’si en fazla sağlıklı konut. Bunu aslında herkes biliyor ama biri gelsin burayı yapsın dönüştürsün, biz hiçbir sıkıntıya hiç para vermeyelim evimiz yenilensin diyor. Bir mecburiyet söz konusu olmalı. Kanun gücüyle; 2000’den önce yapılan binaların teknik analizlerini yaptıracak ve 2022’ye kadar dönüştürecek denebilir. Bu ancak kanun gücüyle olabilir. Fakat bunun siyasi geri dönüşleri olacağı için kimse taşın altına elini koymuyor.”

Haber: Nihal Özken

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.