“İnşaat Sektörü İçin 2020 Daha İyi Geçecek”

İnşaat Noktası olarak medya partnerleri arasında yer aldığımız İnşaat ve Konut Konferansı'nda,Teknik Yapı ve İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektörü için 2020 yılının iyi geçeceğini ve ümitli olduklarının müjdesini verdi.

“İnşaat Sektörü İçin 2020 Daha İyi Geçecek”

Bu yıl 8.'si düzenlenen İnşaat ve Konut Konferansı'nda sektör için önemli açıklamalarda bulunan Teknik Yapı ve İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektörü için 2020 yılının iyi geçeceğini ve ümitli olduklarının müjdesini verdi.

2019 yılının zorlu ama öğretici bir yıl olduğunu dile getiren Nazmi Durbakayım, “Sektörde yaşanan sıkıntıları hep gördük. İçimizden gelen Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum bunları biraz daha fazla değerlendirdi ki alınan kararlarla bu yılın çok daha iyi geçeceğini düşünüyoruz. Önemli iki konu var: Yapı müteahhitlerin sınıflandırılması ve dileyenin dilediği yere inşaatı yapamaması. Bu iki konuyla ilgili önemli kararlar alındı. Sektörüzümün bu kararlarla belli disipline gireceğini düşünüyoruz. Bu sektör zor, meşakkatli bir sektör. Sevmeden yapılacak bir iş değil.
Ülkemizde bu işi kar olarak görenler ve ar olarak görenler var. 2020'de artık ar olarak görenler kaldı. 2020'nin çok iyi geçeceğini buradan müjdeliyorum” dedi.

"2020'DE KONUT FİYATLARI ARTACAK, KONUT ALACAKLAKLAR ACELE ETSİN"

Teknik Yapı ve İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım'ın konuşmasından önemli satışbaşları şöyle:

- Arsanın bir bedeli var. Fakat maalesef yüzde 80'lere varan arsa oranıyla bu işin sürdürülmesi mümkün değildi. Bu işi hasılat paylaşımı modeline çevirdik. Biz arsa spekülatörü değiliz. Biz arsa sahibiyle kar – zarar ortaklığı yapıyoruz.

- Artık herkes dilediği gibi bu işi yapamayacak. Özetle daha sağlıklı bir konut yapımı işi yaşayacağız. Kabul edilebilir fiyatlarla yeni projeler devlereye girecek.

- 250 tane sektöre can veren bir sektörde iş yapıyoruz. Burada her türlü sektöre zemin sağlanıyor. Her tarafı hareketlendiriyor.

- Satılan mal stok olamaz. 2019 yılını 1,2 milyon konut satışla kapattık.

- 2020'de tüketicinin biraz daha dikkat etmesi lazım. Çünkü fiyatlar aşağıdaydı, kampanyalar vardı. Yeni projelerde maliyetleterimizin yüzde 70 arttığını herkes biliyor. Konut fiyatlarını çok kesin bir şekilde yukarılara taşımak niyetinde değiliz. Maliyeti düşürmek için aşağıya çekmeye çalışacağız. Konut fiyatlarının bu yılın sonuna doğru yüzde 30-50 arasında artacağını düşünüyoruz.

- Mevduatlarını gayrimenkule yatırmak için son günler.

- Birinci el konuta talep azdı, hükümetten alınan kararla birinci ele destek yapıldı. Biz daima sektör olarak bardağın dolu tarafına bakmak zorundayız.
Biz İNDER olarak 2020'ye ümitle bakıyoruz.

 

Haber: Nihal Özken

Foto Muhabiri: Ayşe Nur Ustaoğlu

PİYASALAR