Hurda Kâr Payı: Çelik Üretiminin Küresel Değer Zincirlerindeki Dış Maliyetleri ve Adil Rekabet”

BDSV- Almanya merkezli çelik hurda ticaret birliği, hurdaların çelik üretimi için önemli bir hammadde olduğunu ve emisyonların önemli ölçüde azalmasına yol açtığını belirten, yakın zamanda yürütülen çalışmanın bulgularını yayınladı.

Hurda Kâr Payı: Çelik Üretiminin Küresel Değer Zincirlerindeki Dış Maliyetleri ve Adil Rekabet”

BDSV- Almanya merkezli çelik hurda ticaret birliği, hurdaların çelik üretimi için önemli bir hammadde olduğunu ve emisyonların önemli ölçüde azalmasına yol açtığını belirten, yakın zamanda yürütülen çalışmanın bulgularını yayınladı. “Hurda Kâr Payı: Çelik Üretiminin Küresel Değer Zincirlerindeki Dış Maliyetler ve Adil Rekabet” başlıklı çalışma, Almanya'nın Fraunhofer Malzeme Ekonomisi Merkezi (CEM) tarafından gerçekleştirildi.

Çalışma, çelik üretiminde hurda kullanımı başına kaçınılan toplam iklim ve çevresel maliyetlerin bir göstergesi olan “hurda kâr payı” üzerine odaklanmaktadır. Hurda bonusunun çelik piyasası fiyat mekanizmasına dahil edilmesini önerir.

Araştırmaya göre çelik üretiminde bir ton çelik hurdasının kullanılması 1,67 ton karbondioksit tasarrufuna yol açıyor. Benzer şekilde, paslanmaz çelik üretimi her ton geri dönüştürülmüş paslanmaz çelik hurda için 4.3 ton karbondioksit tasarrufu sağlayabilir. Karbon çelik hurda tonu başına hurda bonusunun 86-231 dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

CEM başkanı ve çalışmanın ortak yazarı Dr. Frank Pothen, çalışmanın çelik üretiminde hammadde olarak hurda önemini vurguladığını belirtti. Yüksek kaliteli hurda kullanımının büyük ekonomik ve çevresel faydalar sağladığını da sözlerine ekledi.

 

PİYASALAR