Güney Kore ve Çin, COVID-19’a Karşı Yeşil İnşaata Odaklanıyor

Koronavirüsün etkisi birçok endüstride görülmüştür, inşaat endüstrisi bunun başını çekmektedir...

Güney Kore ve Çin, COVID-19’a Karşı Yeşil İnşaata Odaklanıyor

Koronavirüsün etkisi birçok endüstride görülmüştür, inşaat endüstrisi bunun başını çekmektedir.

2020 ani ve ciddi bir küresel durgunluk yaşadı fakat 2008 resesyonundan dersler çıkarılabilir. Yeşil ekonomiye artan odaklanma sayesinde birçok endüstri beklenenden daha hızlı toparlandı. Yeşil inşaat işleri, inşaatta daha hızlı iyileşmenin anahtarı olabilir.

Yeşil Altyapılar

2008'deki resesyondan sağlam bir toparlanma örneği Güney Kore'nin 2009-2010 büyümesi oldu. Büyüme; sürdürülebilir ulaşım ve yeşil altyapı yatırımlarının bir sonucuydu. Bu, güneş çatıları gibi temiz enerji çözümlerine yönelik çeşitli sübvansiyonları da içeriyordu.

Güney Kore, Etiyopya'ya ek olarak, daha hızlı bir ekonomik iyileşme için dijitalleşmeye odaklanarak bu yaklaşımı tekrarlamak için çalışıyor.

Çin’in ilk adımları

COVID-19 salgını ile ilk vurulan ülke olarak Çin’in ekonomisi artık toparlanmaya başladı. Şimdiye kadar, ekonomik ilerleme belirtileri gösteriyor. WRI Çin Baş Temsilcisi Li Fang: "Yenilenebilir enerjiyi, şehirlerarası ulaşım ve elektrikli araç şarj istasyonlarını, yapay zeka ve endüstriyel interneti kolaylaştırmak için ultra yüksek voltajlı şebeke bağlantısı gibi yeni altyapı yatırımlarını artırmak istiyoruz ” dedi.

Sonra şöyle devam etti: "Yeni yatırımlar uzun vadeli faydalar getirmeli. 2008'den sonra, geri dönüşüm karbon emisyonları hiç olmadığı kadar hızlı arttığı için bunun tekrar yaşanmasını istemiyoruz.”

ABD takip etmeye hazır

Amerika Birleşik Devletleri, üç buçuk milyondan fazla vaka ile koronavirüs pandemisi tarafından çok daha sert bir şekilde vuruldu. Virüs hala ülkede çok aktif olmasına rağmen, iyileşme için ilk adımlarına başladı.

WEI’nin ABD Şube Direktörü Dan Lashof, rüzgar ve güneş enerjisini pandemi sonrası toparlanmanın önemli bir parçası olacak şekilde değerlendirirken, yenilenebilir enerji ve şebeke yükseltmelerini hayata geçirmek için kampanya yürütüyor.

Lashof konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: "Sektörler 350.000 kişiyi istihdam ediyordu ve hızla büyüyordu. Önceden var olan vergi kredileri tekrar kullanılabilir. Şebeke akıllı bir şekilde yükseltilebilir, elektrikli arabalar ve şarj altyapıları ile transit otobüsler desteklenecek ve işletme maliyetlerini düşürecek. Bu, binlerce elektrikçinin işe geri dönmesini sağlayacak. ”

Daha sonra şunları söyledi: “Ayrıca, binaları enerji verimliliği ve iklim dayanıklılığı ile yükseltmek çok fazla işe yarar bir durum. Düşük gelirli hane halkları için hava koşullarına dayanıklılık tesis etmek ve maliyetlerini daha verimli ekipmanlarla düşürmek için hastanelere ve okullara daha fazla uyum sağlamak da on binlerce iş yaratacaktır. Ağaç dikmek 150.000 istihdam yaratacak ve 5 milyon ağaç da yeşil inşaata önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.”

Her ne kadar coronavirüs dünyanın birçok ülkesinde hala  belirgin olsa da, 2020'nin ikinci yarısına girerken iyileşme işaretleri daha net olmaya devam ediyor ve yeşil yatırım, birçok ülkede daha hızlı ekonomik toparlanmanın ön yolu olabilir gibi görünüyor.

 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.