Dünyanın En Büyük Damperli Kamyonu Çelikle Çalışıyor

450 ton yük taşıyabilen BelAZ 75710, gezegendeki en büyük damperli kamyon olup gelişmiş yüksek mukavemetli çelik (AHSS) üzerine inşa edilmiştir.

Dünyanın En Büyük Damperli Kamyonu Çelikle Çalışıyor

Bir parçası 6 milyon dolar olan bu devasa 360 tonluk taşıma araçları, F1 yarış arabasının altı katı kadar güçlü ve 20 metreden uzun. Her biri 2.300 beygir gücüne sahip olan ve dört elektrik motoruna güç vermek için elektrik üreten iki adet 16 silindirli, dört zamanlı dizel motor tarafından çalıştırılır, maksimum 64 km / s hıza ulaşabilirler.

Büyük yükleri taşımak yakıt açısından yoğun bir işlemdir ve 75710 için dizel tüketiminin 100km'de 1.300 litre olduğu tahmin edilmektedir, ancak yakıttan tasarruf etmek için tek bir motorda çalıştırılabilir.

Bu tür bir kaynak verimliliği, dünyanın en büyük damperli kamyonunu destekleyen tasarım ilkelerinin merkezinde yer almaktadır.

BelAZ üreticisi taş ocağı ve maden üretiminin verimliliğini artırmak amacıyla bu devasa aracı yarattı. Geleneksel damperli kamyonlardan% 25 daha büyük taşıma kapasitesi olan bir kamyon tasarlayarak, yakıt tüketimini minimumda tutabildiler ve bu da yük başına daha düşük maliyete neden oldu.

BelAZ’ın Maden Taşıtları Baş Tasarımcısı Leonid Trukhnov, “Ana motivasyon, en düşük yakıt tüketimi ile en yüksek kapasiteyi sağlayabilecek en büyük damperli kamyonu üretmekti” diyor.

Yükün artması tipik olarak lastik boyutunda karşılık gelen bir artış gerektirdiğinden ve yeterince büyük lastik bulunmadığından, bunu başarmak ciddi bir mühendislik zorluğunu temsil etti. BelAZ’ın çözümü 75710 ağırlık dağılımını değiştirmekti.

Geleneksel bir damperli kamyonun taşıma kapasitesinin yaklaşık yüzde 70'i arka aks üzerine oturur, bu nedenle taşıma kapasitesini artırmak için bu ağırlığın kamyonun çerçevesine eşit olarak dağıtılması gerekir.

Bunu başarmak için 75710'un önde ve arkada dört adet lastiği vardır ve taşıma kapasitesi özelliklerine göre ayarlamalar yapılmasını sağlayan hareketli bir aks sistemi vardır.

450 tonluk bir yükün aşırı fiziksel gereksinimleri nedeniyle, şasi ve aksı bağlayan süspansiyon sisteminin bir parçasını oluşturan döner taşıyıcının üretimi için gelişmiş yüksek mukavemetli çelik seçildi.

BelAZ Süspansiyon Tasarım Mühendisliği Bölümü Başkanı Vladimir Zagorsky, “Hareketli süspansiyon tartışmaya başladığımızda yüksek mukavemetli çeliğin en iyi seçim olduğunu gördük” dedi. “Tasarım, hem ön hem de arkada dört tekerleğin yanı sıra yeni bir süspansiyon çözümü gerektiren dört tekerlekten çekiş gerektirdi.”

Aks süspansiyon sisteminde kullanılan çelik SSAB'nin Weldox 700F'dir, bu da büyük yükleri kaldırabilme kabiliyetini korurken daha düşük kalınlık sağlar. Weldox aşırı gücünü yüksek kaynaklanabilirlikle birleştiriyor, yani parçalar İsveç'te SSAB tarafından prefabrik hale getirilebilir ve daha sonra BelAZ’ın Belarus'taki yerinde monte edilebilir.

Kamyonun çerçevesi, SSAB'nin yüksek mukavemetli çeliklerinden bir diğeri olan Hardox 450'nin kaynaklı bir yapısından oluşuyor.

75710, dünyanın en zorlu koşullarında, -60 ° C'ye kadar ve deniz seviyesinin yaklaşık 5 km üzerinde çalışabilen yük taşıyan araçların tepesini temsil eder. Ayrıca kapasite bakımından en yakın rakibini 90 tonluk net bir performansla geride bırakıyor.

Bu tür anıtsal yükleri taşımak ve onlarla birlikte gelen verimlilik kazanımlarını sağlamak için fiziksel esneklik, bu ultra sınıf damperli kamyonun çekirdeğini oluşturan yüksek mukavemetli çelikler olmadan imkansız olacaktır.

PİYASALAR