Dolar ve euro yeniden hareketlendi

Dolar/TL kuru Pazartesi günü 6.9835'i görmesinin ardından 6.86 – 6.88 aralığına dönmüştü. Kur bugün öğle sonrası işlemlerde 6.96'ya kadar tırmandı

Dolar ve euro yeniden hareketlendi

Küresel piyasalarda pandemi ve ABD-Çin geriliminde yaşanan gelişmelerle birlikte belirsizlikler sürerken oluşan bu tablodan en çok etkilenenler ülkelerin para birimleri oluyor. Son 2 yılın dibini gören ABD dolarının üzerindeki baskı, salgından tahrip olan küresel ekonominin toparlanacağına olan güvenin artmasıyla birlikte mayıs ayının sonundan bu yana devam ediyor.

Euro ise Avrupa ekonomisindeki salgın sonrası normalleşme adımları ve Avrupa Birliğinin üzerinde anlaşmaya vardığı 750 milyar euroluk paketten aldığı destekle 1,17 düzeyine yükselerek dolar karşısında 23 ayın zirvesine kadar çıktı.

Dolar/TL ve euro/TL'de yükseliş bugün de sürüyor

Dolar ve euro, Türk Lirası karşısında dün dalgalandıktan sonra gece boyunca eski seviyelerine geri dönmüştü. Güne 6,85'ten başlayan dolar/TL, öğle saatlerinde yukarı yönlü hareketlerini sürdürdü ve saat 13:15 itibarıyla 6,9745'e kadar çıktı. 8,07'den güne başlayan euro/TL ise aynı dakikalar 8,18'in üzerine tırmandı. Sonrasında kurlar bir miktar çekildi ve saat 14:11 itibarıyla dolar/TL 6,9270; euro/TL 8,1364'ten değerleniyor.

'TL'de bir değer kaybı eğilimi vardı' 

Döviz kurlarındaki hareketliliği değerlendiren Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, dün akşam yaşananları uzun süredir yatay bir bir bantta seyreden dolar/TL'nin bu trendi kırma çabası olarak değerlendiriyor. Euro/TL'deki hareketliliği de euro/dolar paritesindeki değer artışlarıyla ilişkilendiren Erkan, "Kurlardaki hareketliliğin temel bir nedeni yok. Tamamıyla anlık bir piyasa hareketleri olarak yorumluyorum. Özellikle dolar/TL'de uzun süren yatay seyir sonrası TL'nin değer kaybetme eğilimi zaten vardı. Sonuç itibarıyla hepimizin bildiği gibi yüksek enflasyon, yükselen cari açık gibi sorunlar hala devam ediyor" dedi. BDDK'nın yurtdışı yerleşiklere ve yatırım bankalarına sağladığı swap esnekliğini de yorumlayan Erkan, beklenen bir hamle olduğunu ve piyasaların normalleşmesi için alınan bir karar olduğunu ifade etti.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.