Demir-Çelik Sektörünün COVİD-19 Değerlendirmesi

Demir-Çelik sektöründeki son gelişmeler neler? Sektör ne durumda ? Tüm detaylar ihaberimizde...

Demir-Çelik Sektörünün COVİD-19 Değerlendirmesi

Ülkemizde yaşanan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs demir-çelik sektörüne çığ gibi düşmemesi için sektör direniyor. www.insaatnoktasi.com sizin için sektöre kulak verdi. Edindiğimiz bilgilere göre bazı başlıklar...

Üreticilerden alınan bilgilere göre her fabrika kendine göre bir önlem alıyor, bir potasını kapatanlar var, pota ocağını bakıma alanlarda… Hadde üretimlerini yavaşlatan iç piyasaya çalışan firmalar varlığını sürdürürken kimileri üretimi tamamen durdurdu. Bölgelere göre değişkenlik gösteren bir durum var.


Doğrudan insanlığı etkileyen virüsün bazı sektörlere yankısı daha yüksek oldu. Üretimin esas olduğu ve kullanıldığı alanlarda iş gücünün zorunlu olması sebebi ile diğer birçok firma ve sektör gibi home office çalışmasına adapte olması çok mümkün olmayan demir çelik sektörü, çeşitli önlemlerle krizi yönetti. Ancak çalışanların ve işleyişin dışında arz-talep dengesini direkt bozması sebebiyle sektör sıkıntılı günler yaşıyor. Diğer bir yandan iç piyasadan ve Avrupa ülkelerinden daralan talep, Çin in Uzakdoğu’ya ve bazı ülkelere gönderemediği malları Türk üreticilerinin göndermesine zemin oluşturuyor. Bu duruma örnek vermek gerekirse İtalya ve İspanya da üretimleri durduran çelik üreticilerin ihracat potansiyelleri Türk üreticilere geçti.

PİYASALAR