Demir Çelik Sektörü Güncel Gelişmeler Raporu

Worldsteel tarafından yayımlanan verilere göre, 2019 yılında dünya ham çelik üretimi yıllık bazda %3,4 artış kaydederek 1,9 milyar ton seviyesinde gerçekleşti...

Demir Çelik Sektörü Güncel Gelişmeler Raporu

Worldsteel tarafından yayımlanan verilere göre, 2019 yılında dünya ham çelik üretimi yıllık bazda %3,4 artış kaydederek 1,9 milyar ton seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde Asya ve Orta Doğu hariç tüm bölgelerde üretimde düşüş yaşandı. 2019 yılında üretimini %8,3 oranında artıran ve dünya ham çelik üretiminde ilk sırada yer alan Çin, küresel üretiminin %53,3’ünü gerçekleştirdi.

Yurt içinde çelik üretimi 2018 yılında kaydedilen %0,6’lık düşüşün ardından 2019 yılında da zayıf bir performans sergiledi. 2019’da üretim yıllık bazda %9,6 oranında gerileyerek 33,7 milyon ton düzeyinde gerçekleşti. Bu gelişmede, iç talepte gözlenen daralma ile ABD ve AB tarafından uygulanan vergi ve kota uygulamalarının ihracat üzerindeki olumsuz etkileri belirleyici oldu. Bu dönemde, özellikle kütük çelik üretiminin inşaat sektöründeki daralma paralelinde daha sert gerilediği dikkat çekti.

Sektörün yurt içi cirosu 2019 yılının ilk dokuz aylık döneminde reel bazda gerileme kaydederken, son çeyrekte ekonomik aktivitedeki toparlanmanın da etkisiyle reel bazda artış kaydetti. Diğer taraftan, yurt dışı cirolar ABD ve AB kaynaklı korumacı önlemlerin ihracatı olumsuz yönde etkilemesiyle aynı dönemde düşüş kaydetti.

2020 yılında inşaat, beyaz eşya ve otomotiv sektörlerinde beklenen göreli iyileşmenin, sektörün yurt içi satışlarına olumlu yansıması bekleniyor. İhracatın ise korumacı engeller sebebiyle baskı altında kalmaya devam edeceği düşünülüyor.

PİYASALAR