COVID-19’un Avrupa Geri Dönüşüm Pazarına Etkisi Üzerine Güncel Analiz

Koronavirüs salgınının Avrupa'daki geri dönüşüm pazarları üzerindeki uzun vadeli etkisine ilişkin endişeler, kıtada daha fazla sınırlama önleminin alınmasının ardından bu hafta keskin bir şekilde yükseldi.

COVID-19’un Avrupa Geri Dönüşüm Pazarına Etkisi Üzerine Güncel Analiz

Koronavirüs salgınının Avrupa'daki geri dönüşüm pazarları üzerindeki uzun vadeli etkisine ilişkin endişeler, kıtada daha fazla sınırlama önleminin alınmasının ardından bu hafta keskin bir şekilde yükseldi.

Kaynaklar özellikle toplama sistemlerine giren sınırlı hacimler, lojistik aksaklıklar, ambalaj dışı sektörlerde potansiyel aşağı yönlü talep kayıpları, sürdürülebilirlik önlemlerinden vazgeçen alıcılar ve gerekli uzun vadeli yatırımların azalması konusunda endişe duymaktadır.

Geçen haftanın sonunda bile, geri dönüşüm endüstrisindeki endişeler sadece geri dönüşümlü malzemelerin rekabet ettiği ham fiyatların ve İtalya gibi ülkelerdeki bireysel müşteri ilişkilerinin etkisi ile sınırlıydı.

Koronavirüs petrokimyasallar üzerinde önemli bir etkiye sahip, küresel tedarik zincirlerini engelliyor, tüketici talep modellerini değiştiriyor ve pazarlarda geniş dalgalanmalara neden oluyor.

Aynı zamanda, Suudi Arabistan ve Rusya arasında devam eden fiyat savaşının ardından ham petrol düştü - bu da Avrupa'daki ham plastik pazarlarında da hissediliyor.

Bu arada, geri dönüşüm pazarları, bazı ek alıcı tedbirleri de olsa, büyük ölçüde normal şekilde işlem görmektedir. Ancak bu değişmeye başlıyor.

Geri dönüşümlü polietilen tereftalat (R-PET) pazarındaki kaynaklar - Avrupa çapında en yaygın geri dönüştürülmüş plastik - özellikle satın alma alışkanlıkları ve daha da önemlisi geri dönüşüm alışkanlıkları konusunda tüketici davranışında bir değişiklik görüyor.

Bir Alman geri dönüşümcü Salı günü yaptığı açıklamada, “İnsanlar [şişelenmiş] su alıyorlar ve geri getirmiyorlar, saklıyorlar,” dedi. Avrupalılar yiyecek ve diğer ihtiyaçları paniklemeye başladığı için ham PET'e yönelik talep Mart ayında önemli ölçüde arttı.

Bir yandan, Şubat ve Mart aylarında düzenli bir mevsimsel etki görülüyor. Kış mevsiminde insanlar daha az şişeden içiyorlar. Ancak öte yandan, satın alma işlemi büyük ölçüde arttı, bu nedenle tüketiciler evde şişeleri depoladılar ve bazıları cama geçtiler.

Almanya'daki kaynaklar, Avrupa'da en köklü mevduat iade programlarından (DRS) birine sahiptir. Tüketiciler kullanılmış PET şişelerini süpermarketler gibi yerlerde ters satış makineleri ile iade ediyorlar. Sosyal mesafe ve öz izolasyonun geri dönüşüm piyasası üzerindeki etkisini değerlendirmeyi bekliyorlar.

Birçoğu, PET şişe kullanımının, salgın sırasında geri dönüşüm akışına nasıl geri döndürüldüğüne bakacak çünkü tüketici sonrası şişe kullanılabilirliğinin, daha önce belirtilen şişe içecek tüketimindeki düşüş nedeniyle zaten sıkı olduğu bir zamanda geliyor.

Bunun, şişelenmiş içeceklerin tüketimiyle ilişkili mevsimsel eğilimler üzerinde de bir etkisi olması muhtemeldir. Sosyal mesafe hala yaz aylarında yürürlükte ise, insanlar o kadar fazla dışarı çıkmayabilir ve bu da daha az R-PET mevcudiyeti ile sonuçlanabilir. Bazıları, koronavirüsün daha fazla insanın musluk suyuna dönmesine veya plastik üzerinde cam şişeler kullanmasına neden olabileceğini söyledi.

Geri kazanılmış polietilen (R-PE) ve geri dönüştürülmüş polipropilen (R-PP) gibi diğer anahtar geri dönüştürülmüş polimer sektörlerinde de azaltılmış toplama oranlarına benzer bir eğilim beklenmektedir.

Büyük bir Fransız atık toplayıcı ve yeniden işlemcisi, “Önümüzdeki haftalarda tesislerimize daha az malzeme girmeyi planlıyoruz” dedi.

Azaltılmış toplama oranlarının, zincir sonrası tüketici veya endüstriyel sonrası malzemelerin çalışması için zaman alması nedeniyle genellikle pazarda hissedilmesi birkaç hafta alır. Bu, R-PET ve geri dönüştürülmüş poliolefinler (R-PO) için tipik olarak en yoğun sezonun başlangıcı sırasında muhtemel herhangi bir eksikliğin hissedileceği anlamına gelir.

R-PO talebi üzerindeki etkinin nihai kullanım pazarına bölünmesi muhtemeldir. R-PO için önemli son kullanım pazarları otomotiv, inşaat, çöp torbaları, dış mekan mobilyaları ve ambalajları içermektedir. Salgın nedeniyle otomotiv talebi zaten keskin bir şekilde düştü ve Avrupa'daki otomotiv üreticilerinin geçici olarak kapatılmasından sonra daha da düşmesi bekleniyor.

İnşaat endüstrisi, koronavirüsün neden olduğu doğrudan üretim etkilerinden daha fazla korunmaktadır, ancak herhangi bir ekonomik gerilemeden büyük ölçüde etkilenmesi muhtemeldir. Bu arada dış mekan mobilyası talebinin de izolasyon önlemleri nedeniyle zarar görmesi muhtemeldir.

Buna karşılık, ambalaj talebinin artması bekleniyor. Alıcıların, hijyen kaygıları ve ambalaj temizleme ve hijyen ürünlerinde poliolefinlerin yaygın kullanımı nedeniyle plastik sargılı gıdaları tercih etmeleri beklenmektedir.

Bununla birlikte, bunun geri dönüşüm endüstrisine ne ölçüde fayda sağlayacağı belirsizliğini korumaktadır. Birçok kaynak, salgının kısa vadede sürdürülebilirlik hedeflerine odaklanacağını ileri sürüyor.

Daha büyük bir endişe, lojistik üzerindeki etkidir. Artık Avrupa'daki birçok ülke sınırlarını kapattı ve malların ve insanların hareketini kısıtladı, geri dönüşüm birimlerine malzeme almak ve geri dönüştürmek, bazıları için zaten bir meydan okuma olduğunu kanıtlıyor.

Geri dönüşüm endüstrisinde pan-Avrupa ticaret akışları, kullanılabilirlik ve kaliteye bağlı olarak denizaşırı ülkelerden yaygın olarak temin edilen hem tüketici hem de sanayi sonrası atıklarda yaygındır ve bitmiş geri dönüştürülmüş pul ve peletler de sınır ötesi ihraç etmiştir.

Lojistik, şu anda Avrupa'da tüm ürünler ve tüm malzemeler için çok acı vericidir, sonuçta ürünlerin kullanımını etkileyeceğinden bunun ne anlama geleceği bilinmiyor. Lojistik problemler zaten bazı şirketlerin olası aksaklıkları yönetmek için stoklar oluşturmasına neden oluyor.

Bir kaynak konuyla ilgili şunları söyledi: “Fransa, Hollanda ve İtalya'dan büyük miktarlar alıyoruz ve sınırlar tamamen kapandığında malzememizi nereden alacağımızla ilgili büyük bir sorun var. Ayrıca son ürünümüzün % 50'si Almanya'nın dışına Avrupa'ya gidiyor ve müşterilerimiz, ihtiyaç duydukları malzemeyi teslim edip edemeyeceğimizi, üretimi azaltmak zorunda kalırsak durumun sonuçlarını bize soruyorlar.”

Avrupa hükümetleri tarafından koronavirüse verilen geniş tepki yelpazesi üzerindeki süregelen belirsizlik, talep resmini daha da gizlemiştir - bazıları stoklanırken, diğerleri karşı yaklaşımı benimser ve yeni emirlerden kaçınır.

Önümüzdeki haftalar için siparişlerimiz var, ancak yeni siparişlerimiz yok. Önümüzdeki haftalarda büyük bir karışıklık var, ”dedi büyük bir Fransız atık toplayıcı ve yeniden işlemcisi.

Yatırım kararları üzerindeki uzun vadeli etki de belirsizliğini koruyor. Eğer endüstri ambalaj geri dönüşümü için iddialı yasal ve marka hedeflerini karşılayacaksa, hem mekanik hem de kimyasal geri dönüşüm için yatırım hayati önem taşımaktadır. Geri dönüşümlü polimerlerin her ikisinde de hem toplama hem de yeniden işleme tarafında ciddi bir gıda sınıfı malzeme eksikliği vardır.

Örnek olarak R-PET'i ele alalım. Gıda sınıfı onaylı peletler için yeniden işleme kapasitesi 300.000 ton / yıl iken, geri dönüştürülmüş R-HDPE için 100.000 ton / yıl civarındadır.

Diğer R-PO kaliteleri için, gıda sınıfı malzeme, izlenebilirlik ve sıralama konusunda Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) gereklilikleri nedeniyle yalnızca çok küçük miktarlarda mevcuttur.

2025 hedeflerini karşılamak için yeni teknoloji, yeni toplama yöntemleri, kimyasal geri dönüşümün büyümesi ve artan yeniden işleme kapasitesine ihtiyaç vardır.

Bununla birlikte, ekonomik görünümün zayıf olması, özellikle petrokimyasallara göre girişin önündeki daha düşük engeller nedeniyle küçük işletmelere yatırımın yaygın olduğu ve toplama sistemlerinin büyük ölçüde yerel otoritelerin kontrolünde kaldığı geri dönüşüm gibi alanlarda sınırlı bir etkiye sahiptir. Her ikisi de mevcut durumda savunmasızdır.

Örneğin, 2008 küresel durgunluğundan kaynaklanan ekonomik serpinti, Avrupa çapında yaygın kemer sıkma önlemleri nedeniyle yerel makamlar tarafından toplama sistemlerine on yıldan fazla yatırım yapılmamasına neden oldu.

Pandeminin kontrol altına alınması için gerekli sosyal mesafeli tedbirler ölçeğiyle, küresel bir durgunluk giderek daha muhtemel görünmektedir.

Şimdilik, Avrupa geri dönüşüm endüstrisinin çoğunluğu her zamanki gibi bir iş üzerinde çalışmaya devam etmektedir - ancak bunun sonuçları uzun yıllar boyunca hissedilebilir.

 

PİYASALAR