Coronavirus Salgını Küresel Ekonominin Belini Büküyor

Avustralya'da, Çin'e yüz binlerce ton demir cevheri götürdükten sonra, geri dönen yük gemileri yeniden yüklenmeden önce 14 günlük bir karantinaya maruz kalabilir. Merkezi Londra ve Melbourne'de bulunan ve dünyanın en büyük bakır madenciliği şirketlerinden biri olan BHP, Çin limanlarına yapılacak sevkiyatları ertelemek için görüşmelerde bulunuyor.

Coronavirus Salgını Küresel Ekonominin Belini Büküyor

Katar'dan Endonezya'ya, sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatçıları, Çin'de önemli bir ithalatçının uzun vadeli sözleşmelerde karara varıldıktan sonra teslimatları geri çevirmesinin ardından teslimatların aksatılması ihtimali ile karşı karşıya olduğu bildiriliyor.

Çin'deki koronavirüs salgını, küresel emtia piyasalarını sarsan ve küresel ekonominin bel kemiği olarak hareket eden tedarik ağlarını bozan ekonomik dalgalar üretti.

New York'taki Citigroup'ta küresel emtia araştırmaları başkanı Ed Morse “Bir dalgalanma görüyoruz” dedi. “Ve bunun durduğunu görmüyoruz.”

Bakır, demir cevheri, nikel, alüminyum ve sıvı doğal gaz gibi önemli endüstriyel hammadde fiyatları virüsün ortaya çıkmasından bu yana düştü. Brezilya, Güney Afrika ve Avustralya da dahil olmak üzere bu malları yüksek oranlarda ihraç eden ülkelerin para birimleri son anılarda en düşük seviyelerine yakındır. Ve tüm çizgilerin üreticileri, madencilik şirketleri ve emtia üreticileri, artan bir stok bolluğuna ekleme korkusu nedeniyle üretimi azaltmaya zorlanıp zorlanmayacaklarını tartıyorlar.

Emtia piyasalarındaki sıkıntılar, Çin’in sanayi ağır ekonomisinin Dünya'daki en önemli hammadde tüketicisi olduğu gerçeğini yansıtmaktadır. Ve 11 milyonluk bir şehir olan Wuhan'ın kilitlenmesi ve ülke çapında taşımacılığın ciddi bir şekilde kısaltılması da dahil olmak üzere salgını bastırmaya yönelik sert çabalar Çin ekonomisini keskin bir şekilde yavaşlattı.

 JP Morgan ekonomistleri şimdi Çin ekonomisinin ilk çeyrekte sadece yüzde 1'lik bir hızla büyüyeceğini düşünüyor. Yavaşlama en çok endüstriyel sektörde belirginleşecek. Çoğu Çin eyaleti Ay Yeni Yılı tatilini uzatmış ve virüsü kontrol altına almak için fabrikaları Pazartesi gününe kadar kapalı tutmuştu. Bazıları yeniden açıldı, ancak üretimin tamamen artması haftalar veya aylar alabilir.

Çin’in inşaat ve otomotiv endüstrileri durduğu için bakır fiyatları da gerileme yaşadı.

Virüsün yayılması yavaşlamaya başlarsa emtialar büyük olasılıkla geri tepecektir. Üretim normale döner ve son birkaç hafta içinde inşa edilen stoklar giderek küçülür.

Citigroup'taki Bay Morse, ham petrol gibi bazı önemli pazarların zaten yumuşaklık gösterdiğini ve küresel ekonominin virüsün vurulmasından önce bile zayıf olduğunu öne sürdüğünü söyledi. Bu, emtia fiyatları için hızlı bir toparlanmayı zorlaştırabilir.

PİYASALAR