Çinli Tüccarlar ABD’nin İran Yaptırımlarından Kaçıyorlar

ABD'nin İran'a yönelik en son yaptırımları arasında, Çin merkezli bir tüccar ve İran'ın çelik levhasını satın aldığı ve naklettiği gemi sahibi üzerindeki yaptırımlar yer alıyor...

Çinli Tüccarlar ABD’nin İran Yaptırımlarından Kaçıyorlar

ABD'nin İran'a yönelik en son yaptırımları arasında, Çin merkezli bir tüccar ve İran'ın çelik levhasını satın aldığı ve naklettiği gemi sahibi üzerindeki yaptırımlar yer alıyor. İran'ın slab ithalatı 2019 yılında küçüktü ancak yıllık artış gösterdi.

ABD Maliye Bakanlığı’na göre, Pekin merkezli ticaret şirketi Pamchel Trading Beijing, Esfahan Mobarakeh Steel'den aylık on binlerce ton levha satın aldı. İranlı mineral firması Khalagh Tadbir Pars'a grafit elektrotlar ve diğer karbon malzemeleri sattı ve Çinli bir alıcıya bakır konsantresi satışlarını koordine etti.
Bakanlık ayrıca Pamchel'in yaptırımlardan kaçarken İran unsurunu gizlemek için Seyşeller merkezli bir ön şirket olan Power Anchor Limited'i kullandığını belirtiyor.
Çin gümrük verileri, Ocak-Kasım 2019 boyunca İran'dan 31.145 ton slab ithal ettiğini gösteriyor.
Yaptırımlardan kaçmaya çalışan diğer bir Çinli şirket, çelik levhaları Pamchel için Esfahan'dan Çin'e taşıyan Hong Xun gemisine sahip olan Hongyuan Marine. Geminin kendisi engellenmiş mal olarak belirlenmiştir.

Genel kayıtlar, Pamchel ile aynı adrese sahip ve iletişim e-postasına Pamchel kelimesini içeren Asia Pangchao Trade'in (Pekin)% 100'ünün tek bir kişiye ait olduğunu göstermektedir. Verilen isim Mansur için olağan Çince harf çevirisi olan Mansu’er.

PİYASALAR