Çin Demir Cevheri Yükselişte

Çin’in demir cevheri vadeli işlemleri Salı günü erken ticarette yükseldi.

Çin Demir Cevheri Yükselişte

Dalian Ticaret Borsası'nın Mayıs ayının sona ermesiyle en çok işlem gören demir cevheri sözleşmesi bir ton için % 1.5 artışla 667.50 yuan'a (97.05 $) ulaştı. Singapur Borsası'nda, ön ayın Nisan ayı sözleşmesi % 1.2 artışla 91.40 $ 'a yükseldi.

ANZ Research analistleri, “Yatırımcılar Avustralya'daki kasırgaları çevreleyen tedarik risklerini izliyorlar” dedi.

Ülkenin hava durumu bürosuna göre Claudia adında şiddetli tropikal bir kasırga, Avustralya'nın kilit demir cevheri üreten bölgesi Pilbara'nın kuzeybatısında açık sular boyunca ilerliyordu. Yine de Claudia'nın Salı günü sonrasında zayıflamaya başlayacağı belirtildi.

Çin limanlarında ithal demir cevheri envanterinin, 10 Ocak itibariyle, geçtiğimiz yılın Aralık ayının ortalarından bu yana kaydedilen en düşük seviye olan 127.90 milyon ton olduğu tahmin ediliyor.

Bununla birlikte, yakın vadede talep beklentileri konusundaki endişeler, demir cevheri vadeli işlemlerinin kazançlarını kontrol altında tuttu.

Çin, bazı bölgelerdeki çelik üreticilerinden kirliliği azaltmak için kısa sürede üretimini kesmelerini istedi. Devlet destekli China Metallurgical News'e göre, dünyanın en büyük çelik üreticisindeki demir cevheri talebine bakışını da vurgulayan Çin Demir ve Çelik Birliği, 2020'de yeni çelik kapasitesinin eklenmesini kesinlikle yasaklamayı vaat etti.

Çin'e teslim edilecek % 62 demir içeriği cevherinin spot fiyatı Pazartesi günü ton başına 94.70 $ 'da sabit kaldı.

* Çin’in demir cevheri ithalatı 2019 yılında bir önceki yıla göre% 0.5 artarak, çelik üreticilerine yönelik güçlü talep ve büyük madencilerin yılın erken dönemindeki kesintilerden sonra istikrarlı sevkiyatları nedeniyle 1.069 milyar tona yükseldi.
* Çin’in çelik vadeli işlemleri, Şangay Vadeli İşlemler Borsası’nın en çok işlem gören inşaat çeliği inşaat demiri sözleşmesini % 0.2 düşüşle kaybetti.
* Kapasite sınırlamaları, ülkedeki çelik üretiminin büyümesini sınırlayabilir ve bu yıl demir cevheri talebini etkileyebilir.
* Araba ve ev aletlerinde kullanılan sıcak haddelenmiş çelik rulo% 0.1 düştü.
* Çin'in otomobil üreticilerinin, dünyanın en büyük otomobil pazarındaki düşük büyümeye alışması gerekiyor, ülkenin en iyi otomobil kuruluşu, satışların 2020'de arka arkaya üçüncü yılda küçüleceği tahminlerini yinelediğini söyledi.
* Şangay paslanmaz çelik vadeli işlemleri % 0.8 düştü.

(1 $ = 6.8779 yuan)

PİYASALAR