Çimento Sektörü Pandemi Sonrasından Umutlu

COVID19 salgınının küresel ticaret üzerindeki etkileri, gelecek öngörüleri hakkında konuşan MedCem Genel Müdürü Abut Özsezikli salgın sonrası Türkiye’yi olumlu gelişmelerin beklediğini söyledi. Tüm detaylar www.insaatnoktasi.com haberimizde…

Çimento Sektörü Pandemi Sonrasından Umutlu

www.insaatnoktasi.com’un medya partneri olduğu 7. Uluslararası Çimento Endüstrisi ve Teknolojileri Konferansı ‘nda ilk oturumda konuşmacı olan MedCem Genel Müdürü Abut Özsezikli salgını küresel olarak değerlendirdi.

Batı afrika’da pandemlinin etkisi bizden daha çok hissedildi,işler ciddi miktar düştü. Batı afrikaya gerçekleştirdiğimiz ihracatlarda yaşanan sorunlardan dolayı bir durgun döneme girdik.

DÜNYADAKİ KLİNKER SATIŞLARINDA CİDDİ DÜŞÜŞ GÖRDÜ

Beyaz çimentoda bir düşüş oldu yüzde 10’a yakın. Kuzey Amerika’da 2. Çeyrekte yüzde 4.2 lik bir artış oldu. Amerikada 2. Çeyrekte Kanada’dan ithal edilen malların maliyeti arttı.

BU SENE TÜRKİYE TARİHİ REKORUNU KIRACAK

Gelecek sene ne olacak. Bizim beklentimiz işlerin iyi olacağı yönünde.IMF Yüzde 3 küçülme bekliyor dünyanın genel büyüme rakamında değişiklikler yaşansada Türkiye’nin lehine gerçekleşecek bir durum söz konusu. Batı Afrika’da sorunlar yaşansada yeni yıldız pazarlarımız bizi yükseltecek.

Çimento sektörüne bir etkisinin olmaması gibi bir şansımız var. Dünya küçüldüğünden dolayı deniz yolu ticaretinden müthiş bir düşüş var.
-Türkiye 30 milyon ton ihracat yapacak. Bunun 8 milyon tonunu doldur boşalt yaptık.

-Son 4-5 haftadır inanılmaz kredi maliyetleri söz konusu.

-Bankalar deli bir kredi veriyor. Türkiye’de stok olarak kalan tüm evler satıldı.

İç pazarda yüzde 40’lara bir zıplama var. Stoğumuzda bir mal yoktu. Ertelenen siparişler de gelince herkes malsız kaldı. Bugünlerde satılan malın devamı gelir.

Esasında pandemi bize iyi geldi. Çimento sektörüne olduğu gibi Türkiye’yeye de iyi geldi. Borsa son 60 gündür sürekli yukarı çıkıyor. Dolarda bir zıplama beklentisi yok. Turizmden dolar gelmeyeceğini bilmemize rağmen dolar artmıyor.

Ama bu sıcak ve bol para çimento sektörü için 3-5 yıl fırsat sağlayacak.

BAĞIMLI HALE GELMİŞ BİR DÜNYA VAR

-Türkiye'de imkan kullanılırsa tonajı azaltıp, bütün ülkeler ellerine gelen sıcak parayı alt yapıya harcayacak. Bizde fiyat düşünce Avrupa'da talep artacak. Bizim için fırsat büyük. Gelecek sene bu rakamları görmeyeceğiz.

-Aslında pandemi Türkiye'ye iyi geldi. Gelecek zamanda bunun büyük faydasını göreceğiz.

-Şuan piyasalar çok kötü, dolarda bir zıplama bir beklentisi yok. Turizmden 1 dolar para gelmemesine rağmen dolar artmıyor.

-Benim beklentim sellektif olan pazarlarda çıkış yaşanacak. Genel anlamda ekonomi düşsede, 3 ila 5 yıl önümüzün açık olacağını düşünüyorum.

KARBON VERGİSİ YÜKSELİRSE İHRACAT DÜŞEBİLİR

Bizi bekleyen en kötü son politik problem olabilir. En önemli pazar olan ABD ve İsrail ile politik bir kriz yaşanırsa durum çok ciddi zarara yol açabilir ancak bunun dışında genel anlamda yükseliş görüyorum.

Haber/ Nihal Özken- Ayşe Nur Ustaoğlu