ATAKAŞ Demir Çelik’ten 100 milyon dolarlık yatırım

En çok ihracatı ABD’ye yapan Atakaş demir çelik, ilave vergilerden sonra hedef değiştirerek, ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine, ardından da Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yapıyor.

ATAKAŞ Demir Çelik’ten 100 milyon dolarlık yatırım

700 bin ton kapasiteyle çalışan Atakaş, 100 milyon dolarlık yeni yatırımla kapasiteyi 1.1 milyon ton seviyesine çıkaracak. Dünya gazetesinden Selçuk Altun’un haberine göre, yatırımı 2021’de tamamlamayı hedefleyen şirket, 400 kişilik de yeni istihdam yaratacak.

Recep Atakaş, demir çelik sektörünün duayen isimlerinden biri. Ömrünü bu sektöre vermiş desek yeridir. Dile kolay tam 45 yıl. 7 yaşından itibaren ticaret yapan babasının yanında iş hayatına, üniversite eğitiminin ardından da demir çelik sektörüne girdi. İlk başlangıcı, bildiği iş olan ticaretle, ama demir ticaretiyle yaptı. “İki hayalim vardı, bunlardan biri üniversite bitirmek (Türkçe öğretmeni), diğeri de sanayici olmaktı” diyen Atakaş, ikinci hayalini 1990 yılından itibaren üretim tarafına geçerek gerçekleştirdi. Geçen zaman zarfında çok büyük başarılara imza attı.

2011’in sonlarında bu ortaklıktan çekilen Recep Atakaş’ın çelikten uzak durması beklenemezdi, yine Hatay’da yeni bir çelik tesisi kurdu ve 2017 yılında üretime başladı. Bugün bu tesis İSDEMİR’den aldığı sacı müşterilerinin talebine göre vasıflı ürüne dönüştürüp, galvanizli, boyalı, asitli veya soğuk sac olarak teslim ediyor. 700bin ton/yıl kapasitesi bulunan tesiste 550’den fazla kişi çalışıyor. Üretimin yarısından fazlası ihraç ediliyor.

Geleceğe dair planlarını ve demir çelik sektörünün içinde bulunduğu durumu konuştuğumuz Recep Atakaş, ilk olarak tam kapasite çalışan tesisin kapasitesini artıracaklarını söyledi. Atakaş, yatırımın çerçevesini şu şekilde anlattı; “Kapasitemizi 1.1 milyon tona çıkaracağız. Bu yüzde 50’den fazla artış anlamına geliyor. Bu yatırım için ilk adımı atmış, ama pandemi nedeniyle biraz beklemeye geçmiştik. Şu anda yeniden harekete geçiyoruz. Soğuk haddelemede en önemli işlemlerden birisi asitlemedir. Asitleme kapasitemizin 400 bin tonu boşta. Yani 1.1 milyon ton asitleme yapabilir durumdayız. Diğer taraftan ek tesislerimiz yapılmış durumda. Bundan dolayı daha az bir yatırımla bu kapasiteye ulaşacağız.

Yatırım için toprak, bina, yan tesisler ve asitleme hazır diyebilirim. Geri kalan tutar da yaklaşık 100 milyon dolar olacak. Şu anda fabrikada 550 kişi çalışıyor. Bu yatırımın devreye girmesiyle birlikte 950 civarında bir istihdama ulaşmış olacağız. Yatırımı, yeni bir sıkıntı çıkmaması halinde önümüzdeki yılsonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz.”

Üretimin yüzde 60’a yakınını ihraç ettikleri bilgisini veren Recep Atakaş, ABD vergi koymadan önce en çok ihracatı bu ülkeye yaptıklarını, şimdiyse ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine, ardından da Ortadoğu ve Afrika ülkelerine gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

“Türk demiri dünyada marka oldu”

ABD vergi uygulamaları ve pandeminin ekonomik etkileri nedeniyle 2020’nin çelik üreticisi açısından hem iç piyasada hem de yurt dışında oldukça sıkıntılı geçtiğini dile getiren Recep Atakaş, inşaat sektörünün dünya genelinde durmasıyla birlikte özellikle yuvarlak inşaat demiri üreten firmaların büyük sıkıntı yaşadığını aktardı. Buna karşın, Türk demirinin, gerek sıcak ve soğuk sac, gerekse de inşaat demirinde dünyada bir marka haline geldiğini ve kabul gören bir ürün olduğunu vurgulayan Atakaş, “Türk inşaat demiri, galvanizli Türk sacı dediğiniz zaman herkes bunu sorgulamadan alıyor. Kalite sorgulamasında ABD, Avrupa ülkeleri ve İsrail önde gelir. Bunların yaptığı kalite sorgulamalarında Türk çeliğinde hiçbir zaman bir sorun yaşandığını görmedik. Umarım en kısa zamanda hem bu salgın biter hem de ilişkiler normalleşir ve Türk çelik üreticisi bu sıkıntıları atlatır” şeklinde konuştu.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.