Aliağa gemi geri dönüşüme 2 büyük gemi daha sökülmek üzere geliyor

Türkiye, Akdeniz çanağında gemi geri dönüşüm faaliyetlerinin sektörel olarak yapıldığı tek ülke konumunda. Dünyadaki gemi geri dönüşüm faaliyetlerinin yüzde 97'si Türkiye'nin de dahil olduğu 5 ülke tarafından yürütülüyor.

Aliağa gemi geri dönüşüme 2 büyük gemi daha sökülmek üzere geliyor

Türkiye, Akdeniz çanağında gemi geri dönüşüm faaliyetlerinin sektörel olarak yapıldığı tek ülke konumunda. Dünyadaki gemi geri dönüşüm faaliyetlerinin yüzde 97'si Türkiye'nin de dahil olduğu 5 ülke tarafından yürütülüyor.

İzmir-Aliağa'daki 22 geri dönüşüm firmasının toplam dönüşüm kapasitesi yaklaşık 1 milyon ton. Bu yılın ilk çeyreğinde irili ufaklı 31 geminin geri dönüşüme tabi tutulduğu Aliağa’daki bu tesislere doğru son yolculuğunu yapan gemiler arasında İngiliz donanmasının son uçak gemileri HMS Illustrious ve HMS Invincible, Irak Savaşı'nın efsane gemilerinden Ark Royal, 1982'deki Falkland Savaşı'nı İngiltere'ye kazandıran HMS Plymouth, bir döneme damgasını vuran televizyon dizisi Aşk Gemisi gibi gemiler var.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine göre, Koronavirüs salgınıyla birlikte savaş gemilerinin ardından şimdi de cruise'lar jilet olmayı bekliyor.

İflas eden İspanyol Pallmantur, 3 gemisini gönderdi

COVID-19 salgınında ilk karantina uygulaması şubat ayının başında Japonya'da demirleyen Diamond Princess yolcu gemisinde yapılmıştı. Bu tarihten itibaren peş peşe gemilerden gelen haberler, sektörde de iflasların başlamasına neden olmuştu. İflas eden şirketlerin başında da dünyanın en büyük cruise filolarından birine sahip olan İspanyol Pullmantur geliyor. Bu alanda dünyanın en büyüğü olan Royal Caribbean'ın yüzde 49'unun sahibi olan Madrid merkezli Pullmantur, haziran ayında İspanya Yönetimi'ne iflas başvurusunda bulundu. Şirket, filosundaki 3 dev cruise gemisini önce Malta ve İtalya'ya gönderdi. Burada 3 dev geminin değerli sayılan iç kısımları söküldü ve satışa çıkarıldı. Ardından her 3 gemi sökülmek için İzmir Aliağa'ya demir attı. Bu gemilerin isimleri ise MS Sovereign, Monarch ve MV Horizon’du.

2 gemi geldi, 2'si de yolda

İşte bu gemiler söküm için sırada beklerken, bu listeye dünyanın en büyük cruise şirketlerinden biri daha eklendi. Filosunda 25 gemi barındıran ABD’li Carnival Cruise Line, en önemli 2 gemisini Aliağa’ya doğru son yolculuğuna gönderdi. Bu gemilerden Carnival Fantasy, İzmir’e demir attı. Diğer bir cruise gemisi olan Carnival Inspiration ise önümüzdeki günlerde söküm için Aliağa’ya gelecek. COVID-19 salgınından da etkilenen Carnival Cruise Line, Carnival Fascination ve Carnival Imagination’ı da satarak Aliağa’ya göndermeyi planlıyor. Bu yılın ilk çeyreğinde irili ufaklı 31 geminin jilet olduğu Aliağa’ya daha önceleri savaş gemileri geliyordu. Şimdi ise yolcu gemileri. Türkiye uzun zamandır cruise ile gelecek yolcuları bekliyordu. Evet, cruise’lar geliyor ancak yolcuları olmadan.

 

 

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.