ABD'nin Çelik Hamlesi Ne Kadar Maliyet Getirecek?

ABD'nin Türkiye'den çelik ithalatına getirdiği ilave vergi ton başına 90-100 dolar maliyet artışı yaratacak...

ABD'nin Çelik Hamlesi Ne Kadar Maliyet Getirecek?

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, ABD'nin Türkiye'den ithal edilen çeliğe uyguladığı vergiyi yüzde 50'ye yükseltmesinin ton başına 90-100 dolarlık maliyet artışı anlamına geldiğini belirterek, bu maliyetlerle Türk çeliğinin ABD'deki fiyat avantajını kaybedeceğini söyledi.

Aslan, bu doğrultuda Türkiye'nin ABD'ye yapacağı çelik ihracatında yılın ilk yarısında yaşanan sert düşüşe benzer bir ihracat kaybı riski bulunduğunu belirtti.

ÇİB verilerine göre, ABD 2017 yılında 1.83 milyon ton ile Türk çelik sektörünün en büyük ihracat pazarı konumundaydı. İlave gümrük vergilerinin ardından ABD Türk çeliğinin ihracat pazarları arasında 3. sıraya gerilerken; yılın ilk yarısında ABD'ye yapılan ihracat da yarı yarıya düştü.

ABD, 13 Ağustos'tan geçerli olmak üzere Türkiye'ye yönelik olarak çelik ve alüminyumdaki gümrük vergilerini iki katına çıkardı. Buna göre, ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı gümrük vergisi alüminyumda yüzde 20'ye, çelikte yüzde 50'ye yükseldi.

ABD, 23 Mart'ta Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere çelikte 25, alüminyuma yüzde 10 ilave gümrük vergisi uygulamaya başlamış, bazı ülkelere ise istisna getirmişti. İlave vergiye maruz kalan Türk çeliği yılın ilk yarısında rekabet avantajını kaybetmiş ve ABD'ye ihracatta sert düşüş yaşamıştı.

Ancak ABD'nin Haziran ayında Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika'ya tanıdığı muafiyeti kaldırması ve tüm ülkelere eşit oranda vergi uygulamaya başlamasıyla birlikte Türkiye kaybettiği pazarı geri kazanmaya başlamıştı.

Aslan, söz konusu verginin yüzde 50'ye çıkarılmasının etkisi ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "İlave verginin ton başına 90-100 dolar ilave maliyet getireceğini hesaplıyoruz... Bu durumda Türk çeliği ABD pazarındaki rekabet avantajını da kaybediyor" dedi.

"İlk yarıdakine benzer bir düşüş olabilir"
Aslan, ABD'ye ihracatta ne kadarlık bir kayıp yaşanabileceği ile ilgili soru üzerine ise, "Yılın ilk yarısında gördüğümüz düşüşe benzer bir kayıp olabilir" dedi.

Aslan, birlik olarak ABD'nin bu kararına karşı herhangi bir hukuki süreç başlatmalarının ise söz konusu olmadığını belirterek, "Birlik olarak herhangi bir dava açmak gibi bir düşüncemiz yok. Avukatlarımız konuyu araştırdı. Daha önce yine bu konuyla ilgili olarak Rusya'nın ABD'ye açmış olduğu davada Rusya haksız bulunmuş. Bizim bu durumda dava açmamız boşa kürek çekmek olacak. Ancak Türkiye Dünya Ticaret Örgütü'ne başvuru yapacaktır" dedi.

Basında yer alan haberlerde, ilave vergi uygulaması nedeniyle ÇİB'in Uluslararası Ticaret Mahkemesi'ne başvuracağı yönünde haberler yer almıştı.

Kaynak: Reuters

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.