AB, 3 Ülkeye Çelik Tarifeleri Uygulamaya Başladı

AB; Tayvan, Endonezya ve Çin'den soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik ithalatına anti-damping vergileri getirdi.

AB, 3 Ülkeye Çelik Tarifeleri Uygulamaya Başladı

AB; Tayvan, Endonezya ve Çin'den soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik ithalatına anti-damping vergileri getirdi.

Avrupa Komisyonu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Avrupa ülkelerinin Tayvan'dan yapılan ithalatlara yüzde 6 ila 7,5, Endonezya'dan yapılan ithalatlara yüzde 17 ve Çin'den yapılan ithalatlara yüzde 14,5 ila 18,9 oranında vergi uygulayacağını söyledi. Tarifeler altı ay boyunca uygulanacak ve beş yıla kadar uzatılabilecek.

Hareket, geçtiğimiz yıl başlatılan bir komisyon soruşturması sonrasında, Tayvan, Endonezya ve Çin'den sıcak haddelenmiş paslanmaz çelik sac ve rulo ithalatının, Avrupalı üreticilerin aleyhinde iç piyasalardan daha düşük bir fiyattan ihraç edildiğini tespit etti.

Tayvan Çelik ve Demir Sanayicileri Derneği, yerel çelik ürünlerinin en düşük tarifelere tabi olduğunu ve Tayvan ile Avrupa'da ürün fiyatları arasında sadece küçük bir fark olduğunu kanıtladı.

Bununla birlikte, Avrupa ve ABD, Tayvan'dan en fazla çeliği ithal eden ülkeler oldukları için, AB'nin anti-damping önlemlerinin yerel endüstri üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olabilir.

Son birkaç yılda Çin'den gelen çelik ürünlerine yüzde 50'den fazla anti-damping oranları uygulandı, ancak bu yıl sadece yüzde 18,9 uygulandı ve Tayvan'dan gelen ürün tarifelerinden önemli ölçüde farklı değil. Dernek, yerel üreticilerin Çin'i Avrupa pazarındaki paylarının bir kısmını ele geçirmekten alıkoymalarını beklediğini de sözlerine ekledi.

 

PİYASALAR