2025’e kadar demir çelik piyasasını ne bekliyor?

Metalurji Murat Alkanat ’’Haber, bilgi, veri çok fazla. Biraz zamanınızı alacağım. Üşenmeyen okusun, üşenen okumasın. ‘’ dedi. Detaylar sadece www.insaatnoktasi.com ‘da…

2025’e kadar demir çelik piyasasını ne bekliyor?

Metalurji Murat Alkanat ’’Haber, bilgi, veri çok fazla. Biraz zamanınızı alacağım. Üşenmeyen okusun, üşenen okumasın. ‘’ dedi.

2020 SONU, 2021 VE HATTA 2025’e YÖNELİK GELİŞMELER...

IŞIK DOĞUDAN YÜKSELİR DİYEREK;

Japonya da iç piyasa çelik fiyatları bu hafta 2000 Yen (yaklaşık 19$) artış gösterdi.

Japonya da iç piyasada son 7 gün içinde hurda fiyatları 1000-2000 Yen (yaklaşık 10-20$) artış gösterdi. Japonya iç piyasa ortalama H2 kalite hurda fiyatı son 26 ayın (Eylül 2018) en tepe noktasına çıktı.

 Çin Ekim ham çelik üretimi geçen yılın Ekim ayına göre % +13 artış göstererek, 92.2 mn ton. Ham çelik tüketimi ise Eylül ayında yıllık bazda % +19.8 artış gösterdi. Çin devleti 2020 nin 3. çeyreğinde % +4.9 büyümesi sonrasında 4. çeyrek için % +6.2 büyüme öngörmüş. Çin de Ekim ayı otomotiv araç satışları yıllık bazda % +11.1 artış göstermiş. Kasım ayı ilk yarısında ise  artış oranı % +12.5 yükselmiş. Ticari araç satışları ise yıllık bazda % +30 artış göstermiş. Diğer yandan derin dondurucu % +82, buzdolap satışları % 25.8 artış göstermiş. Bunlar da bize büyüme noktasında bir fikir veriyor. Kısacası Çin de üretim çok güçlü. Malumunuz Avrupa ve Türkiye bu kadar güçlü değil.

Demir cevher fiyatları Ekim son haftasındaki 116-118$ seviyesinden bu hafta 125-127$ seviyesine yükseldi. Bugün Singapur SGX borsasında demir cevher fiyatı % +0.59 artış göstererek, artış bugün de devam etmiş oldu. Talep artışı güçlü olması fiyatları yukarı çeken temel faktör olsa da, limanlardaki stok seviyesinin iniş çıkışları fiyatlar üzerinde bir baskı faktörüdür. Bugünlerde stok seviyesinin yönü düşme eğilimi göstermesi demir cevher fiyatlarını yukarı çekiyor.

 Uzak Doğu da inşaat demir fiyatları son 2 yılın en tepe noktasında. SHFE işlem gören Ocak ayı inşaat demir sözleşme fiyatı Ekim başında 520$, Kasım başında 550$ ve bu hafta 590$ seviyesine yükseldi. Çin iç piyasa ortalama inşaat demir (20 mm) fiyatı 4.124 Yuan (630$, %13 kdv dahil). Türkiye iç piyasasından yaklaşık % 9 daha yukarıda. Ortalama Çin fiyatları Türkiye de olsa inşaat demir fiyatı 4.800 TL nin üzerinde olurdu. Çinliler 4800 TL yi tüketmeye devam ederken, biz 4500TL yi çok pahalı buluyoruz. İnsan fakirleşince, pahalılığı da tepkisi çok normal değil mi?

G.Kore ve Japonya, Türkiye'den fazlası ile memnunlar. İlk 9 ay sonunda hem G. Kore hem de Türkiye'ye yassı çelik rulo (HRC) ihracatlarını 4 kattan fazla arttırmış. Türkiye’nin ithalatında 3. lük Rusya da ve  4. lük Ukrayna da. Peki 5. lik hangi ülkenin? Sıkı durun, Fransa. Sonra sırasıyla İngiltere, İtalya, Almanya ve Belçika şeklinde.

(2021 e NOT 1) Çin hükümeti çelik hurda ithaline uyguladığı kısıtlamalarla, hurda ithalatı iç piyasasnın büyüklüğü karşısında çok düşük kalıyor. 2021 de bu kısıtlamaların kısmi olarak kaldırılabileceği konuşuluyor. Henüz tarih belli değil fakat olası olarak kısıtlamaların kaldırılması ile uluslararası piyasada Çin in artan talebi ile hurda fiyatların yukarı yönlü hareket edeceği kesin. Bu fiyatlar üzerinde $Yuan paritesi de önemli bir kriter olacak.

Yapılan hesaplara göre 2019 da Çin 216 mn ton çelik hurda tüketmiş. Yukarıda bahsettiğim kısıtlamalar öncesinde, 2017 de Çin 2.3 mn ton hurda ithal etmiş. 2017 ile 2019 kıyaslandığında Çin in hurda tüketimi %45 artış göstermiş.

(SONUÇ) Kısaca uzak doğu çelik piyasası her tarafta fazlası ile güçlü.

GÜNEŞ BATIDAN BATAR DİYEREK;

ABD’li hurda tüccarları iç piyasalarında Aralık ayında güçlü beklentileri mevcut. Beklentiler güçlü olunca hurdacılar ellerindeki malı ellerinden çıkarmak için pek aceleci değiller. Aralık ayı Noel tatillerinden dolayı batı dünyası için kısa bir ay olduğu için bu pahalanan hurdaların bir kısmı Ocak ayında bir kısmı da ihracat piyasasında kendini gösterecek.

Geçen hafta ABD ham çelik kapasite doluluk oranı % 71.4 'e yükselerek, artış trendin devam ettiğini gösteriyor.

ABD iç piyasa sıcak hadde rulo (HRC) fiyatları Temmuz başından bu yana aralıksız yükseliyor. Kasım başında yükselişin ivmesi artış gösterdi. ABD li demir çelik üreticileri Ocak ayı taleplerine şimdilik fiyat vermiyorlar. Pek tabi ki, fiyatların yükselme beklentisi ile daha yüksek fiyat vermek için taleplere cevap vermek için o talepleri beklemeye alıyorlar. Kısacası ABD li demir çelik üreticilerin 2021 için beklentileri fazlası ile güçlü. Israrcı olan müşterilerine 2021 için güncel fiyatların 50-70$ üzerinde fiyat teklif ediyorlar. Kısacası ABD piyasasında fiyat artış trendi devam edecek gibi.

-  Ekim 2. yarısında yükselmeye başlayan ABD iç piyasa hurda fiyatların artışı bu hafta başında hız kesse de artış devam ediyor.

-  Avrupa iç piyasa sıcak hadde rulo (HRC) fiyatların artış ivmesi Kasım başında daha da güçlendi.

-  Almanya nın yerel hurda satıcılarından HenkenGmbH hurda alım fiyatlarını kalite bazında bugün 5-10€ bazında artırdı.

(2021 e NOT 2) ABD nin yeni başkanı Biden’in "Section 232" olarak anılan ithalatın ‘ulusal güvenlik’ açısından etkilerini araştırmayı ve tehdit tespit edilmesi halinde ithalatı engellemeyi hedef alan uygulamanın gevşetebileceği veya kaldırabileceği de ajandamız da dursun. Bu gelişme fiyatların yukarı yönlü hareketine destek verecektir.

(2021-2025 e NOT 3) Avrupalı demir çelik üreticilerin işçilik maliyetleri gelişmekte olan ülkelerin maliyetlerin çok üzerinde. Avrupa lı demir çelik üreticileri uluslararası piyasada rekabet güçlerini artırmak için "Avrupa dan çelik hurda ihracatına kısıtlama getirilmesini" istiyorlar. Pek tabi ki Türkiye, Mısır, Hindistan gibi ülkelerin hurdaya ulaşımlarını kısıtlayarak, hurda alım fiyatlarının ithal eden ülkelerde artmasını öngörüyorlar. Bu gelişme pek tabi ki, kısa süre içinde gerçekleşmez ama önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleşme ihtimali  güçlü. Bu da önümüzdeki yıllarda, hurda alım maliyetini yukarı çekerek, mamül fiyatına da etki edecektir. Örnek; Ukrayna hurda ihracatına 2018 de 58€ vergi koyarak, hurda ihracatının % 75 azalmasına sağlayarak, iç piyasa hurda fiyatlarını bastırmış oldular.

(KARADENİZ)

Kuzey deki komşularımız kütük fiyatlarını 2021 için FOB Karadeniz 450-460$ a çıkardılar. Onlar da bu fiyat artışlarını piyasalara düşen 330$ lık hurda fiyatından alıyorlar. Ruslar yeni yılda hurda fiyatının CFR Türkiye 350$ olacağını öngörüyorlar. Sizce olur mu? Bence olması için hem $TL düşmeli, hem de Türkiye de faizler o tarihe kadar geri gelmeli.

(TÜRKİYE)

LME de geçen hafta inşaat demir Aralık ayı ortalama sözleşme fiyatı 483$ iken bu haftanın ortalaması 508$ a yükseldi. Hurda fiyatı geçen hafta Aralık ayı ortalama sözleşme fiyatı 323$ iken, bu hafta ortalaması 344$ a yükseldi. LME de güçlü yükseliş beklentisi Kasım ilk haftasından itibaren kendini göstermeye başlamıştı. Her seferinde belirtme ihtiyacı duyuyorum. LME de fiyatları referans olarak görmeyin. Referans olarak LME de fiyatların yönünü dikkate alın.

Dikkate aldığım verilerden biri de LME de inşaat demir - hurda arasındaki fiyat farkıdır. Ekimin son haftasında bu fiyat makası 156-157$ iken, bu hafta 162-170$ seviyesinde. Bu da gösteriyor ki, üreticilerin satışları güçlü ve fiyatlarını daha kolay yükseltebiliyorlar.

$TL düşünce Türkler 300$ ın üzerinden alımı yaymaya başladılar fakat uluslararası piyasada hurda tüccarları fiyat artışlarını daha yükseğe çekince, bizimkiler alımlarına fren yaptılar.

(SONUÇ) Önümüzde 3 haftalık kritik bir dönem var.

Daha önce de yazdığım bir konu olan; Batı da Noel tatili sırasında ekonomik aktivite yavaşladığı için Noel tatiline girmeden önce Türkler alımlarını artırmak isteyeceklerdir. Pek tabi ki, bu talep artışı fiyatları yukarı çekmek için güçlü bir bahane. Fakat hep söylediğim bir şey $TL kuru hangi yönde hareket edecek? TL son bir haftada değer kazandı ve hemen ardından $ bazlı hurda fiyatları artış gösterdi. Pek tabi ki, TL nin çok değer kaybettiği ortamda $ bazlı hurda fiyatları ters yönde hareket edecektir. Bu sebeple ben ilk planda yarın-Perşembe günü TCMB nın faiz konusunda nasıl hareket edeceğine bakacağım. Ve arkasından $TL nin hangi yönde hareket edeceğine bakacağım. Arkasından hurda ihracatçısı ülkelerin fiyatları hangi seviyeye çekmeye çalıştıkları ve buna Türklerin nasıl tepki vereceğini gözlemlemek en sağlıklısı.

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.