2. El inşaat demiri nedir? 2. El inşaat demiri satışı var mı?

2.el satılık inşaat demiri ile ilgili www.insaatnoktasi.com ziyaretçilerinden çok sayıda sorular gelmeye devam ediyor. Bununla ilgili piyasa uzmanlarına sorduk onlarda tüm detayları ile açıkladı. İşte 2. El inşaat demiri ile ilgili tüm detaylar…

2. El inşaat demiri nedir? 2. El inşaat demiri satışı var mı?

Demir fiyatlarında yaşanan büyük artışların ardından takipçilerimiz 2.el satılık inşaat demiri fiyatlarını ve böyle bir piyasanın var olup olmadığını merak ediyor.

2. El inşaat demiri ile ilgili tüm detaylar;

İNŞAAT DEMİRİ NEDİR?

İnşaat demiri, çekme gerilimlerini ve kayma problemlerini karşılamak amacıyla betonarme yapılarda, beton içine yerleştirilen, özel şekillendirilmiş çeliğe inşaat demiri denilmektedir.

İnşaat demiri, inşaat yapımında kullanılan en önemli malzemelerden biridir. İnşaatın sağlamlığında ve dayanıklılığında büyük etki eder. İnşaat demiri imalatı 1420-1470 derece ısıda eritilen cevher veya hurda demire karbon ve bazı kimyasal elementlerin katılmasıyla elde edilir.

Nervürlü demir; direnci artıran bir demir türüdür. Üzerinde girinti-çıkıntılar bulunur. Bu şekilde betonu daha sıkı tutar.

2. EL İNŞAAT DEMİRİ NEDİR?

Az önce açıklanan nervürlü inşaat demirinden farkı olmadığı halde belirli işlemlere ya da yıpranmaya maruz kalmış olan inşaat demirine verilen isimdir. Kısaca örneklendirmek gerekirse; 4 katlı 120m2 bir bina şantiyesinde ortalama 20 ton demir harcandığını öngörelim, şantiye sahibi gerekli düzenlemeler sonrasında 3 ton malı tasarruf ederse bunu bölgedeki piyasada eritmek ister. Ancak uzun zamandır şantiyede bulunan demirler paslanma veya kıvrılma gibi eğilimlere maruz kaldığı için ikinci el inşaat demiri olarak adlandırılıp alıcısına ulaşır. Bunun dışında şantiye çalışanlarının art niyetli olarak şantiye sahibi bilgisi dışında artan demirleri yine ikinci el inşaat demiri olarak hurdacıya satması ile bilinir.  

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.