4.946,57 TL BIST 100 BIST 100
18,63 $ USD USD
€19,52 EUR EUR
€1,05 EUR/USD EUR/USD
10,62 TL Faiz Faiz
87,11 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
3,80 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
22,68 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
106,74 $ Demir Cevheri (CME) Demir Cevheri (CME)
365,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
1.076,72 TL Altın(gr) Altın(gr)

Amerika’da nasıl konut sahibi olunur?

Amerika'da konut ve gayrimenkul kredilerinde faizleri tarihin en dip noktasinda. Belirli şartlari yerine getiren Türk yatırımcılar da %3’den başlayan yıllık faiz oranları ile borçlanarak Amerika’da gayrimenkul sahibi olabilir.

Amerika’da nasıl konut sahibi olunur?

Mortgage belirli bir limite kadar verilen temelde Amerika’da yerleşik insanların ev sahibi olmasını amaçlayan Amerikan devletinin desteklediği konut kredisidir. Belirli bir limitin üzerinde, konut dışında ve Amerika’da yerleşik olmayan kişiler devlet destekli mortgage kredisi alamaz. Piyasada bu kişilere mortgage kredisi muadili konut kredisi sunulmaktadır. Ancak bunlar devlet destekli kredi olmadığı için faiz oranları yüksektir.

Amerika’da Mortgage konut denilince diğer kredilerden en önemli farkı şudur: Bu mortgage konut kredileri devlet tarafından dolaylı veya doğrudan desteklenmektedir. Bu kredilerin riskleri kamu kurumları tarafından üstlenilmektedir. Bu nedenle bu kredilerin amacı Amerikan vatandaşlarını veya SSN numarası olan yerleşik kişileri ev sahibi yapmaktır. Bu nedenle bu kredilerin limiti vardır. Örneğin, 2021 yılı için mortgage kredi limiti 581 bin dolardır.

Bünyesinde 4 kişilik aileler için bu limit 685 bin doların üzerine çıkıyor. Eğer New York, California, New jersey gibi pahalı eyaletlerde yaşıyorsanız daha yüksek rakamda kredi kullanabilirsiniz. 4 kişilik aileler için bu rakam 1,5 milyon dolara kadar çıkıyor.

Match, Amerika’da Mortgage – Konut Kredisi Veriyor

Akdeniz Amerikan Ticaret Odası (MATCH), Amerika’da yetkili brokerları ile mortgage – konut kredisi hizmeti vermektedir. Konut kredi almak isteyen kişilerin Amerika’da işlemlerini yapmaya yetkilidir. 

Mortgage Kredisinin ve Ticari Konut Kredilerinin Farkı Nedir?

Evet mortgage konut kredilerinin genel ana amacı vatandaşları ev sahibi yapmaktır; sadece yatırım değildir. Bu nedenle 4 kişilikten evden daha büyüğünü satın almayı mortgage ile yapamazsınız. Ancak bazen bu tarz yatırımlık konut sahibi olmak için mortgage kredi tabiri kullanılıyor. Ancak bu kredilerin arkasında mortgage kredisindeki gibi güçlü devlet garantisi yoktur. Bu nedenle de faizleri yüksektir.

Faiz Oranları Yükselecek mi?

Mortgage faizleri için sigorta ve diğer bazı masrafları da kapsayan APR oranı tabiri kullanılmaktadır. APR oranı diğer masrafları da kapsadığı için faiz oranından yüksektir. Bu yılın ocak ayında APR oranı %2,7 gibi tarihin en düşük oranını gördü. Ancak şu an %3.20’lere kadar yükseldi. Mevcut %3.20 oranları da genel olarak son derece makul oranlardır.

Ev fiyatları ile mortgage faiz oranları arasından ters ilişki vardır. Mortgage faizi düşerse, ev talebi artar, ev fiyatları yükselir. Ev fiyatları yükselirse ev kredi talebi artar fiyatlar yükselir. Özellikle New Jersey, Florida gibi eyaletlerin birçok bölgesinde ev fiyatları çok yükseldi. Belki ev fiyatları buralarda bir miktar normalleşebilir.

ITIN Numarası ile Konut Kredisi Alabilir miyim?

Belirttiğimiz üzere mortgage konut kredisi, mortgage öncelikle Amerikan vatandaşlarına ve Amerikan vatandaşları ile birçok benzer hakka sahip olan SSN numarası olan kişilere sunulmuş bir haktır. Ancak SSN numaranız yoksa ama ITIN numaranız varsa, bazı mortgage kurumları, broker şirketleri mortgage finansmanı sağlayabiliyor. MATCH, ITIN numarası ile bunu sağlıyor.

SSN ile ITIN Numarası Arasında Faiz Farkı Ne Kadardır?

Çok genel olarak hemen hemen aynı şartlara sahip SSN numaralı bir kişi ITIN numaralı bir kişiye göre yüzde yarım puan daha yıllık faizle borçlanabiliyor. Bu şu anlama geliyor; 300 bin dolarlık bir kredi SSN numaranız yoksa yılda yaklaşık 1500 dolar fazla ödememiz gerekiyor.

Diğer taraftan SSN’i olmayan ama ITIN numarası bulunan kişilerin mortgage alması için en az %20 peşinat ödemeleri bekleniyor.

SSN veya ITIN Numarası Yoksa Mortgage Alabilir miyim?

SSN veya ITIN numarası olmayan ama Amerika'da oturum hakkına sahip bazı bireyler de mortgage kredisine başvurabiliyor. Örneğin yabancı diplomatik misyon bu hakka sahip. SSN, ITIN veya özel pasaport statüsü olmayan kişilere de mortage adı altında bazı konut kredileri pazarlanıyor. Bunlar teknik olarak mortgage değil ama sonuçta daha yüksek faizli de olsa konut kredisidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Genelde Amerikan vatandaşlığı veya SSN olsun, başvurularda %20 peşinat isteniyor. Peşinat %20'in altında olduğunda müşteriye mortgage kredi sigortası gibi kalemlerde ilave masraflar çıkıyor. Müşterilerin aleyhine şartlar ağırlaşıyor. Bu nedenle %20 peşinat vermek daha kârlı olacaktır.

Krediye Başvurusunda Kritik Noktalar

Kişilerin mortgage kredisi için kullanacağı finansman oranı ve şartları için temelde bazı bakılan noktalar var. Elbette kişinin kredi puanı, son 2 yılda ilgili kişinin düzenli bir geliri olması ve vergi ödemelerinin düzgün yapılması önemlidir. Amerika’da Türk vatandaşlarımızın ciddi bir bölümü nakit ile çalışıyor. Bu da geliri belgelendirmekte zorluk çıkarıyor. Eğer iyi bir mortgage kredi puanı elde etmek istiyorlarsa ve nakit çalışılan bir işte çalışıyorlarsa mümkün olduğunca çek seklinde ödeme alsınlar ve bunların bankaya depozito etsinler ve elbette vergi ödemeleri konusunda çok dikkatli olsunlar.

Bankalar mı? Mortage Broker Şirketleri mi?

Bu sorunun kesin bir yanıtı yok. Ancak müşterinin aldığı fazı oranı şu anki faiz oranında %1,5 -2 puan yüksekse refinans düşünülebilir.

Amerika’da toplam yüz birimlik mortgage kredisinin %68’i MATCH gibi mortgage broker şirketleri tarafından verilmiş. Kalan %32 bankalar tarafından verilmiş. Genelde insanlarda bankalardan daha iyi puan alabilirim düşüncesi oluyor, ancak motgage broker şirketleri büyük bankalar kadar iyi oranlar verebiliyor. Yine bankaların koşulları çok daha net olduğu için broker şirketleri kadar esnek olamayabiliyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Müteahhitlik sektörü bu yıl 258 proje üstlendi!

2 Aralık 2022 Cuma

Alarko GYO turizm tesisinin yatırımı için kredi sözleşmesini imzaladı

1 Aralık 2022 Perşembe

Avrupa gayrimenkul sektöründe düşüş bekliyor

30 Kasım 2022 Çarşamba

Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde yeni dönem başlıyor

25 Kasım 2022 Cuma

IC İçtaş İnşaat ve RTCC ortaklığından Riyad’a havalimanı

25 Kasım 2022 Cuma
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun