YSK CHP ve İYİ Parti'nin Talebini Reddetti

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul’un tamamında seçimlerin yenilenmesine dair CHP ve İYİ Parti’nin itirazlarının reddine karar verdi. Oybirliğiyle alınan karar sonrası İstanbul’da sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine dair YSK kararı kesinleşmiş oldu...

YSK CHP ve İYİ Parti'nin Talebini Reddetti

YSK’nın AK Parti’nin olağanüstü itirazı üzerine “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 23 Haziran’da yenilecek” kararı vermişti. Bu karar sonrası CHP ve İYİ Parti YSK’ya başvurarak, İstanbul’da 39 ilçenin tamamında seçimlerin iptalini ve yenilenmesini talep etti.

Her iki parti tam kanunsuzluk başvurusunda 24 Haziran’dan yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin de iptalini istedi. Başvuru dilekçelerinde özetle “madem sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlük nedeniyle İstanbul büyükşehir belediye Başkanlığı seçimi iptal ediliyor, o zaman aynı usulle teşkil edilen sandık kurullarının görev yaptığı İstanbul ilçe belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimleri ile 24 haziran seçimleri de iptal edilmeli” görüşüne yer verildi.

OYBİRLİĞİYLE RET

Bugün saat 14’te toplanan YSK, her iki partinin başvurusunu ele aldı ve ret kararı verildi. Oybirliğiyle alınan bu karar sonrası İstanbul’da sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine dair YSK kararı kesinleşmiş oldu.

MUSTAFAKEMALPAŞA İTİRAZI DA REDDEDİLDİ

İYİ Parti, Bursa Mustafakemalpaşa’daki seçimleri de İYİ parti YSK’ya taşımıştı.
İYİ Parti daha önce yaptıkları tam kanunsuzluk başvurusunun reddine ilişkin kararın yeniden gözden geçirilmesini talep etti. Bu talep de YSK tarafından reddedildi.

GEREKÇELİ KARAR BEKLENİYOR

Öte yandan, YSK’nın sandık kurullarının “usulsüz” teşkili nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesine dair kararının gerekçesini de bu hafta açıklaması bekleniyor. 7 üye neden iptal oyu kullandıklarına dair gerekçelerini, Başkan Sadi Güven dahil 4 üye ise neden iptal talebinin reddi yönünde oy kullandıklarına dair muhalefet gerekçelerini kaleme alacak.

PİYASALAR