Yeni Çimento Üretim Yöntemi Havayı Temizleyecek

Yeni bir beton üretim tekniği havadan veya doğrudan endüstriyel egzoz borularından karbondioksit çıkarıp, sentetik kireçtaşına dönüştürüyor.

BDC Network haberine göre, yeni bir beton üretim tekniği havadan veya doğrudan endüstriyel egzoz borularından karbondioksit çıkarıp, sentetik kireçtaşına dönüştürüyor.
Dünyadaki karbondioksit emisyonlarının % 4 ila % 8'inden sorumlu çimento üretimi ile bu atılım, sera gazını azaltma çabalarında önemli bir gelişme olabilir. Dünya çapında inşaat hızının özellikle Çin'de olmak üzere son yıllarda güçlü olduğunu düşünün. Ve dünya çapında çimento üretimi 2050 yılına kadar % 23 büyüyebilir.

Portland çimentosu taş ocağında kireçtaşı ile yapılmıştır ve daha sonra büyük miktarlarda karbondioksit açığa çıkaran enerji yoğun bir işlem olan yüksek sıcaklıklara ısıtılmaktadır. Kaliforniya'da daha önce gösterilmiş olan yeni teknik, yalnızca iklim değişikliğinin ilerlemesini yavaşlatmakla kalmadı aynı zamanda tersine de yardımcı oldu.

Mucit, mercanın deniz suyundaki mineralleri kabuk benzeri bir maddeye nasıl dönüştürdüğünden ilham almıştır. Geliştirdiği “düşük enerjili mineralizasyon” tekniği, yakalanan CO2'yi mercan tarafından sentezlenen kalsiyum karbonata dönüştürüyor.

PİYASALAR