Madrid, “Avrupa'nın En Büyük Yenileme Projesine” Yeşil Işık Yaktı

Madrid Nuevo Norte (Yeni Kuzey) projesi, 348 ofis binası ve 10.500 evin yanı sıra üç metro istasyonu mağaza ve parkının inşa edilmesini içerecek...

Madrid Nuevo Norte (Yeni Kuzey) projesi, 348 ofis binası ve 10.500 evin yanı sıra üç metro istasyonu mağaza ve parkının inşa edilmesini içerecek. Ayrıca, Plaza de Castilla ve Avenida de Burgos arasındaki kent dokusunda bir yara olan Chamartín demiryollarını da gömecek.
Plana devam eden şirket Distrito Castellana Norte olup, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (% 75,5) ve müteahhit Grupp Sanjose'den (% 24,5) oluşuyor. Tasarım danışmanları arasında Rogers Stirk Limanı + Ortakları, Luis Vidal Architects ve Arup bulunmaktadır.

Proje aynı zamanda, 26 Mayıs'ta Madrid'de iktidara gelen Halk Partisi ve Ciudadanos arasındaki merkez sağ koalisyon tarafından destekleniyor. Yenilenme neticesinde ekonomik aktivitede 18.3 milyar Euro artış öngörüyorlar ve 241.700 yeni işe yol açıyorlar.

Plan, onu kar odaklı bir “spekülatif operasyon” olarak nitelendiren mahalle gruplarının muhalefetiyle karşılaştı.
İnşaatın 2020 sonunda başlaması ve 2044 civarında bitmesi planlanıyor. Çalışma üç aşamada ilerleyecektir. İlki merkezi ticaret bölgesini yeniden geliştirecek, ikincisi Las Tablas Oeste ve üçüncüsü Malmea-San Roque-Tres Olivos ile ilgilenecek.

PİYASALAR