Irak Yeniden Yapılandırma Fuarı 26 Haziran’da Açılacak

T.C. Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği Yapılandırma Fuarı'na Türkiye’den 100 firma katılacak.

 

So Fuar tarafından milli katılımı organize edilecek ve T.C. Ticaret Bakanlığı’nın katılımcıların masraflarının m2 başına 862 TL sini karşıladığı fuara Türkiye’nin konusunda marka firmaları iştirak etmektedir. Türkiye’nin yanı sıra Irak, İran, Lübnan, Ürdün, Kuveyt, İtalya ve Katar’dan da uluslar arası katılımın yer aldığı fuar bölgenin en kapsamlı inşaat sektörü buluşmasıdır.

 

25 MİLYAR USD LİK BAŞARI ÖYKÜSÜ

2017 yılında 1 milyar 35 milyon dolarlık proje üstlenilen Irak’ta bugüne kadar Türk müteahhitler tarafından gerçekleştirilen projeler 25 milyar dolara ulaşmış durumda. Bununla birlikte, coğrafi ve lojistik avantajları sayesinde Türk müteahhitlik firmaları için büyük potansiyel vaat eden Irak’ta faaliyet gösteren firmaların sayısı artmakta üstlenilen projelerin ise resmi rakamlardan çok daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

 

IRAK İNŞAAT MALZEMELERİ İHRACATIMIZDA 1. SIRADA YER ALMAKTADIR

Irak’a Türkiye’den yapılan inşaat malzemeleri ihracatı son 5 yıl verilerine göre yılda ortalama 1 milyar 927 milyon USD olarak gerçekleşmiş ve Türkiye’nin bu konudaki 1. Numaralı ihracat pazarı yine Irak olmuştur.

 

IRAK NÜFUSU 50 MİLYONA ULAŞIYOR, ALTYAPI YATIRIMLARI HIZ KESMİYOR, İLK ETAPTA 88 MİLYAR USD HARCANACAK

Nüfusu 38 milyonu aşan ve Orta Doğu’nun en hızlı nüfus artış hızına sahip ülkesi Irak’ta son 5 yıl verilerine göre inşaat sektörü ortalama yüzde 9 büyümüş ve tüm Orta Doğu’da inşaat sektöründe en hızlı büyüyen 2. Pazar olmuştur.

Irak’ta yürütülen başlıca altyapı yatırımları; su temini projeleri, atık su arıtma tesisi, elektrik santrali, hastane, okul ve konut inşaatı, kara yolu, hava yolu, köprü ve liman inşaatı alanlarında yoğunlaşmaktadır. Irak’ın yeniden yapılandırılması kapsamında planlanan bu projelerin tamamlanması için ise 88 milyar USD’lik yatırım yapılması öngörülmektedir.

Irak’ta yeniden inşa, onarım ve inşaat projelerinin sayısındaki artışa paralel olarak; çimento başta olmak üzere inşaat malzemeleri, ilgili iş makineleri ve ekipman pazarının da önümüzdeki yıllarda sürekli dinamik kalacağı öngörülmektedir.

 

IRAK’IN EN POPÜLER FUAR ŞEHRİ ERBİL

Türkiye sınırına 3,5 saat uzaklıktaki Erbil modern fuar alanı, otelleri, uluslar arası havalimanı; Süleymaniye, Musul, Kerkük, Duhok, Zaho, Selahaddin gibi önemli şehirlere bağlantıları ile tüm Irak’a hitap eden fuarlara ev sahipliği yapmaktadır. Reconstruct Irak 2019 Fuarı’naülkenin tüm şehirlerinden gelecek alıcılar ve iş adamları; inşaat malzemeleri, iş ve inşaat makineleri, elektrik ve enerji sistemleri, ısıtma soğutma sitemleri ihraç eden firmalarla buluşma fırsatını yakalayacaktır.

 

Bu büyük inşaat buluşması ile ilgili detaylı bilgi için:

http://re-constructiraq.com

https://www.youtube.com/watch?v=pxbKeuogdTo

PİYASALAR