Avrupa Komisyonu Tarifesiz Çelik Kotasını Düşürdü

S&P Global Platts'ın bildirdiğine göre, Avrupa Komisyonu, tarife içermeyen çelik kotalardaki planlı artışı tüm ürün kategorilerinde yüzde 5'ten yüzde 3'e düşürdü...

Avrupa Komisyonu Tarifesiz Çelik Kotasını Düşürdü

S&P Global Platts'ın bildirdiğine göre, Avrupa Komisyonu, tarife içermeyen çelik kotalardaki planlı artışı tüm ürün kategorilerinde yüzde 5'ten yüzde 3'e düşürdü. Komisyon, 2018’nin AB’ye yapılan gönderiler için rekor bir yıl olduğuna dikkat çekti.

AK'nin internet sitesinde yayınlanan duyuru, 2 Şubat'ta uygulanan piyasa koruma önlemleri incelemesinin ardından geldi.

Bu düzenleme serbestleşme etkisini tam olarak koruyacaktır, çünkü ikinci yıldaki toplam kotalar 31 milyon ton olacaktır ve bu nedenle 2017 yılında ölçülen ithalat seviyesinden bir milyon ton daha fazla olacaktır.

Sıcak haddelenmiş rulo için (kategori 1), AK, hem hacim hem de menşe açısından, ihracatçı ülkelerden herhangi birinin, önlemlerin kalan süresi boyunca çeyrek yılda ulaşabileceği küresel kotadaki pay için yüzde 30'luk bir sınır belirleyecektir.

Kategori 1 ile ilgili olarak, AK; Türkiye, Hindistan ve Sırbistan'ın anti-damping ve telafi edici önlemlerin uygulanmasının ardından ithalat seviyelerini düşüren ülkeler tarafından kaybedilen ithalat paylarını değiştirebileceklerini de belirtti. Rusya, damping karşıtı önlemlere maruz kalmasına rağmen tarihsel ticaret hacminin önemli bir bölümünü geri kazanmıştır.

Komisyon ayrıca sıcak daldırma galvanizli ürün kotalarını (kod 4A ve 4B) değiştirmeyi de öneriyor.

Ek olarak, 4A için Hindistan'a özgü bir kota verilecek, çünkü önemli miktarda otomatik dereceli galvanizli çelik ihraç etmiyor.

AK ayrıca, inşaat demiri ve filmaşin olmak üzere iki ürün kategorisinde, tarife oranı kotasının tamamen kullanılmasını sağlamak için kullanılan mekanizmanın istenmeyen etkilere yol açtığını söyledi.

Ülkeye dayalı kotaları olan ülkeler, tüm ithalatçıların erişebildiği dönemin son çeyreğinde, diğer ülkelerden gelen geleneksel ithalat akışlarını "dışa vurmayı" başardı. 

PİYASALAR