4.935,28 TL BIST 100 BIST 100
18,63 $ USD USD
€19,44 EUR EUR
€1,04 EUR/USD EUR/USD
625,00 TL Faiz Faiz
81,28 $ Petrol(brent) Petrol(brent)
3,56 $ Bakır(lb) Bakır(lb)
21,18 $ Gümüş(ons) Gümüş(ons)
98,93 $ Demir Cevheri (CME) Demir Cevheri (CME)
337,00 $ Gemi Söküm Gemi Söküm
1.048,00 TL Altın(gr) Altın(gr)

4 önemli ziyaret 4 önemli mesaj

Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Ticaret Odası(İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu ve Meclis Üyesi Erol Diren, Başbakan Binali Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş’u ziyaret etti.

4 önemli ziyaret 4 önemli mesaj

Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Ticaret Odası(İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu ve Meclis Üyesi Erol Diren, Başbakan Binali Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş’u ziyaret etti. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında TOBB Yönetim Kurulu ile birlikte gerçekleştirilen Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati ziyaretine de katıldı.

İzmir’den gelen heyeti ağırlayan Başbakan Binali Yıldırım, projelere ara verilmeden devam edilmesi ve sorunların tespit edilerek aktarılması konusunda iş dünyası temsilcilerinin desteğini istedi. Bakan Pakdemirli, Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgeleri’ne ilişkin durum değerlendirmesinin yapıldığı ziyarette, İZTO ve EBSO bünyesindeki komitelerden gelen talepleri dinledi. Bakan Muş, İZTO ve EBSO işbirliğinde yürütülen Kemalpaşa Lojistik Merkezi Projesi ile ilgili detayların görüşüldüğü ziyarette, Merkez ile ilgili olarak bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verdi.  TOBB Yönetim Kurulu olarak gerçekleştirilen Bakan Nebati ziyaretinde ise ekonomiye ilişkin gelişmeler değerlendirildi.

Ziyaretlerin çok verimli geçtiğini ifade eden İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Sayın Başbakanımıza ve Bakanlarımıza açık iletişimleri, çözüm odaklı ve yapıcı yaklaşımları için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

KOMİTELERDEN GELEN TALEPLER İLETİLDİ

İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölge Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu ve EBSO Meclis Üyesi Erol Diren, İzmir iş dünyasının taleplerini Ankara’da bakanlarla paylaştı. İlk olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi ziyaret eden heyet, üyelerden gelen talepleri iletti. Bakan Pakdemirli ile Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgeleri’ne ilişkin durum değerlendirmesi yapıldı. Heyet, Dikili Sera Tarıma Dayalı İhtisas OSB’de tahsis edilen parsellerden serada yüzde 80, sanayide ise yüzde 100 doluluk oranlarına erişildiğini iletti ve Bakan Pakdemirli’ye sürecin başından bu yana verdiği destek için teşekkürlerini sundu.

KEMALPAŞA İÇİN ÇALIŞMA GRUBU KURULDU

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile yapılan görüşmede İzmir’e ivme kazandıracak en önemli projelerden biri olan Kemalpaşa Lojistik Merkezi ile ilgili önemli bir adım atıldı. Bakan Muş’un onayıyla,  Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Serdar Ünsal,  İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu ve EBSO Meclis Üyesi Erol Diren’den oluşan bir çalışma grubu kuruldu. Çalışma grubunun şirketin kuruluşu, işletim modeli, yerin devri ve yapılacak yatırımın iş planlarının oluşturulmasıyla ilgili hızla hazırlık yapması kararlaştırıldı.

TOBB Yönetim Kurulu olarak gerçekleştirilen Bakan Nebati ziyaretinde ise ekonomiye ilişkin gelişmeler değerlendirildi.

KUR GARANTİLİ İHRACAT TALEBİ

İzmir heyetinin 3 bakana aktardığı diğer konu başlıklarından bazıları şöyleydi: Nektardan alınan özel tüketim vergisinin kaldırılması, imalatçı-ihracatçı ve istihdamla ilgili 2 ayrı teşvik paketi hazırlanması, İZTO ve EBSO üyelerinin de esnaf odalarına üye olanlar gibi düşük faizli kredi alabilmesi için girişimde bulunulması. Ayrıca Merkez Bankası tarafından 3 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe konulan ve ihracat bedellerinin yüzde 25'inin bankalar aracılığıyla Merkez Bankası’na satılmasını zorunlu kılan uygulamanın, ihracatçılar açısından sıkıntılara neden olabileceği ifade edildi. Özellikle ithalata bağlı ihracat yapan firmaların, döviz alış satışından kaynaklı maliyetlerden ve kurdaki dalgalanmalardan olumsuz etkilenebileceği, yaşanması muhtemel tüm olumsuzlukların bertaraf edilmesi adına söz konusu uygulamadan vazgeçilmesi veya ihracatçılara ileriye yönelik döviz ihtiyaçları için kur garantisi verilmesi gerektiği aktarıldı. Ayrıca Eximbank destek koşullarının kolaylaştırılması konusunda destek talep edildi.

BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN PROJELERE DEVAM ve DESTEK MESAJI

Başbakan Binali Yıldırım ile çok verimli bir görüşme gerçekleştiren heyet, Türkiye gündemine dair tüm sorun ve çözüm önerilerini paylaştı. Başbakan’a İzmir’e ilişkin projeler hakkında bilgi aktarıldı, görüş alışverişinde bulunuldu. Tüm talepleri dikkatle dinleyen Başbakan Yıldırım, projelere ara verilmeden devam edilmesi ve sorunların tespit edilerek aktarılması konusunda iş dünyası temsilcilerinin desteğini istedi. Yıldırım, “Bu ülke hepimizin. Hepimizin birbirine ihtiyacı var. Biz elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız”” dedi. Başkanlar, başta Kemalpaşa Lojistik Merkezi olmak üzere İzmir için geliştirilen tüm projelere her zaman verdikleri katkı ve desteklerinden ötürü Başbakan Yıldırım’a teşekkürlerini sundu.

ÖZGENER: “GÖRÜŞMELER ÇOK VERİMLİYDİ”

Ziyaretlerin çok verimli geçtiğini ifade eden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Sayın Başbakanımıza ve Bakanlarımıza açık iletişimleri, çözüm odaklı ve yapıcı yaklaşımları için çok teşekkür ediyoruz. Sektörlerde yaşanan sorunları, üyelerimizden gelen talepleri tüm detaylarıyla kendilerine aktarma imkanı bulduk. Dile getirdiğimiz konularda hemen aksiyon alındığını görmek bizi memnun etti. Özellikle Kemalpaşa Lojistik Merkezi ile ilgili çalışma grubu oluşturulması İzmir için çok önemli bir gelişme. Nihai sonuca doğru adım adım yaklaşıyoruz. Başbakanımız Binali Yıldırım ile görüşmemiz bizler için çok önemliydi. Kendisiyle pek çok konuda görüş alışverişinde bulunduk. Tüm ziyaretlerimizin İzmir için önemli gelişmelere vesile olacağı kanaatindeyim.” dedi.

YORGANCILAR : “SEKTÖREL KONULARI PAYLAŞTIK”

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise, “Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ı ve bakanlarımızı ziyaretimizde çözüm odaklı yaklaşımlarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz. İzmirimizin Kemalpaşa Lojistik Merkezi Projesi başta olmak üzere ana konularını ve üyelerimizin sektörel konularını paylaştık. Kurduğumuz diyalog mekanizması, İzmir’in ülke ekonomisine katkılarını artıracak olup bu sinerjiden büyük memnuniyet duyduk” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı

Bu içeriğe sadece +plus aboneler erişebilir.

Piyasalara dair düşüncelerinizi paylaşmak ve daha fazla yoruma ulaşmak için hemen ABONE OLUN!
ABONE OLUN Zaten bir hesabınız varsa Oturum Açın

En çok okunan haberler

Taş kömürü üretimi 129 bin 410 tona ulaştı

28 Kasım 2022 Pazartesi

Salzgitter ve Mubea'dan sürdürülebilir çelik anlaşması

28 Kasım 2022 Pazartesi

Primetals ve Tata Steel karbonsuzlaştırma için işbirliği yapıyor

28 Kasım 2022 Pazartesi

İspanya otomotiv sektöründe iyileşme devam ediyor

28 Kasım 2022 Pazartesi

Aselsan Konya silah sistemleri fabrikasını açtı

28 Kasım 2022 Pazartesi
İzleme Listesi
Genişlet
İzleme listeniz boş

Favori emtialarınızı hızlı erişim için ekleyin ve son fiyat değişim haberlerini kaçırmayın.


Takip ettiğiniz haber kategorisi bulunmuyor
Bildirim Tercihlerini Düzenle
E-Bülten Aboneliği
En güncel haberleri ve günlük demir fiyatlarını e-posta ve sms olarak almak için kayıt olun.
Geri Bildirim
Şimdi Plus Abonesi Olun!
3 gün ücretsiz deneyin!
Şimdi Abone Olun
Tarafsız Fiyatlar
Haberdar Olun
İl Demir Fiyatları
Yorumlar ve Analizler
Şimdi Abone Olun