GÜÇSAN PLASTİK MET. SAN. VE TİC. A.Ş.

GÜÇSAN PLASTİK MET. SAN. VE TİC. A.Ş. OTOMOTİV

GEPOSB, Atatürk Bulvarı, 12.Sk,No:8, 41400, Gebze /KOCAELİ KOCAELİ/GEBZE 

Hakkında

Güçsan 1967 yılında kalıp imalatı ile sanayi sektöründe yer almaya başlamıştır. Ardından, 1976 yılında plastik enjeksiyon imalatını da bünyesine alan firma, 2003 yılından bu yana Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerine devam etmektedir.

%90 oranında otomotiv sanayine çalışmakta olan Güçsan Plastik , bu oranın %79’ini ise, direkt OEM ana sanayilerine yaptığı satış oluşturmaktadır.  Ciro oranlarına göre müşteri sıralamasına bakıldığında, %53 ile Toyota, %24  ile de Ford Otosan ilk iki sırayı paylaşmaktadır. Diğer OEM müşterileri ise, Otoyol, Otokar, MAN, Mercedes, Honda’dır. Bunun yanısıra, Fiat ve Renault firmalarına da indirekt olarak üretim yapılmaktadır. Otomotiv sektörü dışında %5 oranında bir üretim payı bulunmaktadır. Isıtma sistemleri ve elektronik sanayi otomotiv dışındaki alanı oluşturmaktadır.
Güçsan Plastik plastik parça üretiminin yanısıra, aynı zamanda plastik kalıp imalatı yapmaktadır. Şu an 500m² ve 700m² alana sahip iki kalıphanesi bulunmaktadır. Parça imalatında ise 10500 metrekare kapalı, 9500 metrekare de açık ve boş alana sahiptir.

Ürünler çoğunlukla, binek ve ticari araçlarda iç trim, dış trim şasi alt parçaları ve motor parçalarıdır. Sis farı çerçevesi, tampon tutucuları, koltuk kızak kapakları, kapı tutamakları, araç içerisindeki çeşitli plastik kapaklar, dübeller, gaz pedallarının plastik aksamları, hoparlör kapakları, motor yağ dolum braketleri, havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemlerinde kullanılan pompaların fanları, üretilen ürünlere örnek olarak gösterilebilir.

2010 yılı itibariyle 5,5 milyon Euro civarında bir ciro gerçekleştirilmiştir. Cironun üçte birini kalıp, üçte ikisi de parça satışlarından oluşmaktadır. Direkt ihracat payı %5’dir. Fakat, müşteriler aracılığı ile gerçekleştirilen yurt dışı satışlarında ise ihracat payı %40’ları geçmektedir. Örneğin, Toyota’nın Türkiye, İngiltere, Fransa, Japonya ve Güney Afrika lokasyonlarına parça gönderilmektedir. Güçsan Plastik, sade bir kalıp imalatından daha çok, müşerilerine, kalıp tasarımında iyi bir proje yönetimi ve ortak tasarımı imkanları da sunmaktadır. Toplamda 3 ton ağırlığa kadar kalıpları basabilmektedir. Yılda 70 adet kalıp üretimi kapasitesine sahip olan firmada geniş bir laboratuar imkanı mevcuttur. 13 test ekipmanı bulunmaktadır. Toplamda 27 makine olmak üzere genç bir makine parkuruna sahiptir.

Güçsan kalıp imalatındaki kalitesi ve deneyimleri ile yetinmeyip, müşteri spesifikasyonlarına ve gereklerine adaptasyonu ile ihtiyaçları karşılamadaki isabetliliği sayesinde, kalıpçılık sektöründe edindiği başarı ve kalıcı prestijin haklı gururunu yaşamaktadır. Firmanın önemli bir özelliği de, müşterilerini, teknik öneri ve co-design çalışmaları ile yönlendirerek, daha başarılı sonuçların ortaya çıkmasında gösterdiği performanstır.

Firma, kalıp imalatı ile birlikte paralelinde yürüttüğü proaktif proje yönetimi anlayışı ile de fark yaratmaktadır. Sürekli gelişimi ve yenilikçiliği hedef edinen kadrosu ile müşteri istek ve taleplerini karşılamada başarılı bir çizgiye sahiptir. Modern makine parkuru ve güncel yazılımlar ile desteklediği deneyim ve uzmanlığını Gebze ve Ümraniye’deki kalıphanelerinde, kaliteli kalıp imalatlarına dönüştürmektedir.

Güçsan, son 7 senede yaptığı yatırımlarla da hızlı bir büyüme grafiği sergilemiştir. 2003 yılında GEPOSB’a taşınması ile başlayan maratonda, yeni kalıphane yatırımları, CAD/CAM ve ERP yatırımları önemli bir yer tutmaktadır. Ayrıca,  ISO/TS 16949 ve Q1 , ISO 14001 ve OHSAS 18001 sertifikalarının da alınması ile başarılı bir grafik izlenmeye devam etmiştir.
Güçsan birden çok alanda gösterdiği başarılarını aldığı ödüllerle de taçlandırmaktadır. 2009 yılı performansına dayalı olarak Toyota’nın dünya çapında verdiği “Regional Contribution Award” (En iyi Bölgesel Katkı) Ödülünü almaya hak kazanmıştır. Yine aynı yıla ait, Toyota Avrupa tedarikçileri arasında yapılan değerlendirmede, “Proje Yönetimi” dalında birinci seçilmiştir. Ayrıca, Toyota Avrupa tedarikçileri arasında 2008 yılı tedarik performansı alanında en iyi tedarikçi ödülüne ve Proje Yönetimi konusunda ise yine aynı yılda ve aynı tedarikçiler arasında ikincilik ödülüne layık görülmüştür.  2004 yılında ise, yine Toyota Avrupa çapında tedarik performansı alanında ikincilik ödülüne sahiptir.

Güçsan, bu büyüme ve ilerleme çizgisinde,  ileriye yönelik hedeflerini gerçekleştirmek için tüm değerleri ile çaba göstermektedir. Müşteri memnuniyetini sağlarken, toplumsal sorumluluklarının da bilincinde olan Güçsan’ın  yakın gelecek için en önemli hedefleri, R&D Departmanın resmen oluşturulması, yeni proses merkezleri, barkod sistemine geçiş ve yeni projelerin eklenmesi ile kapasite artışını karşılayabilmek amacıyla ikinci üretim merkezinin inşa edilmesi olarak özetlenebilir.

Firma Bilgileri

Ürünler

şasi ve motor aksamı, dış trim, iç trim, hava şartlandırma

Mesaj Gönder


Bizi takip edin

insaatnoktasi.com bir iştiraki ve ticari markasıdır.