Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

Piyasaları Babalar Günü ve Karne Hediyeleri Canlandıracak

Avantajix.com Kurucu Ortağı Güçlü Kayral: “E-Ticaret sektörü, Babalar Günü ve karne hediyelerinden dolayı bu hafta 2 Milyar liralık ciro hedefliyor.”
12 Haziran 2019 14:30:00

  • A+
  • A
  • A-

Yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinden dolayı piyasalarda yaşanan durgunluğun aşılmasında, Babalar Günüve karne hediyelerinin cansuyu olması bekleniyor.
500’ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, e-ticaret sektörünün Babalar Günü ve milyonlarca öğrenciye alınacak karne hediyelerinden dolayı bu hafta 2 milyar liraya yakın cirohedeflediğini söyledi.

Karne Hediyesi Para

Avantajix.com olarak yaptıkları araştırmada, ebeveynlerin yüzde 70’lik kısmının çocuklarına karnehediyesi verdiklerinin belirlendiğini kaydeden Kayral, “Ağırlıklı olarak tercih edilen hediye para oluyor. Ebeveynlerin yüzde 35’i 50-100 TL arasında değişen miktarda bir parayla çocuklarını ödüllendirmeyi planlarken, yüzde 20’si hediye olarak oyuncağı tercih ediyor. Çocuklarına karne hediyesi olarak teknolojik ürün alacak ebeveynlerin oranı yüzde 15 olurken, yüzde 12’si kitapla, yüzde 10’u etkinliğe götürerek, yüzde 8’i da tatilile çocuklarını ödüllendirecek.

Babalara En Pahalı Hediye Eşlerden

Kayral, Babalar Günü’ne yönelik araştırmada ise en pahalıhediyelerin eşleri tarafından alındığının belirlendiğini söyledi.
Kadınlar, eşlerine aldıkları elektronik eşya, kozmetik ve giyim kuşam gibi hediyeler için ortalama 200 lira harcarken, kız çocuklarının hediye ortalaması 120 lira oluyor. Kız çocukları da babalarına parfüm, giyecekya da kitap hediye ediyor. Erkek çocuklar ise ortalama 70 liralık harcama yaparak, babalarına giyecek ve kozmetik ürünler alıyor.

Dijital Mağazalar Tercih Ediliyor

Babalar Günü ve karne hediyeleri için ağırlıklı olarakalışveriş merkezleri ve online mağazaların tercih edileceğini bildiren Kayral, şunları söyledi:
“18 milyon öğrenci karne alacak. Sadece anne babalar değil,dedeler, anneanneler, babaanneler, teyzeler, dayılar, amcalar da karne hediyesialıyor. Babalar Günü de zaten yılbaşı, Anneler Günü ve Sevgililer Günü’nün ardından piyasaların en hareketli olduğu dönem. Bu iki özel dönemin çakışması piyasaları oldukça hareketlendirecek. Son yıllarda insanlar hediyelerini dijital platformlardan almayı tercihediyor. Karşılaştırma siteleri aracılığıyla alacakları hediyelerin en uygun fiyatlısına dijital ortamda ulaşıyorlar. Tüm harcamalar, Avantajix.com gibiyapılan her alışverişte nakit para ödeyen siteler üzerinden yapıldığında, buözel günler bütçeler pek zorlanmadan atlatılabiliyor.”