Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

Üretim Kesintisi Çin Demir Cevheri Vadeli İşlemlerini Vurdu

Reuters’a göre, Çin’in demir cevheri vadeli işlemleri, Salı günü, en büyük çelik üreticisi şehri Tangshan’ın üretiminin kısıtlaması sonucu talebinin azalmasıyla birlikte geriledi, ancak çelik üreticilerinin kısa sürede hammadde stoklarını yenileyeceği umuduyla, bu mütevazı seviyelerdeydi
25 Nisan 2019 16:30:00

  • A+
  • A
  • A-

Benchmark çelik sözleşmeleri, inşaat da dahil olmak üzere alt sektörlerden gelen talebin yavaşlaması nedeniyle düştü.

Dalian Ticaret Borsası'nda en çok işlem gören Eylül 2019 demir cevheri sözleşmesi bir tonda % 0.6 düşüşle 629 yuan (93.70 $) seviyesine geriledi.

Çin’e teslimat için verilen % 62 para cezası ile yapılan spot demir cevheri, beş yılın en yüksek seviyelerine yaklaşarak Pazartesi günü % 2.2 artışla ton başına 95 $ oldu.

Pekin'deki CRU danışmanlığında analist olan Richard Lu’nun söylediğine göre, Tangshan'daki taze çelik üretimi kısıtlamaları, kısa vadeli, duyarlılık kaynaklı fiyat değişikliklerini tetikledi.

Hebei eyaletindeki Tangshan, 20 Nisan - 25 Nisan tarihleri arasında Cuma günü bölgeyi batırması beklenen bir duman dalgasına cevaben ikinci bir kirlilik alarmı verdi. Şehirdeki çelik üreticilerine, sinterleme makinelerinin faaliyetlerini emisyon seviyelerine göre en az yüzde 40 oranında durdurması ve hatta kapatması emredildi.

Bununla birlikte, Çin’in çelik vadeli piyasası, Şangay Vadeli İşlemler Borsası'nda inşaat demiri sözleşmesi, bir önceki aya göre % 0,7 düşüşle 0,757 yuan seviyesine geriledi.

Şangay inşaat demiri, geçen hafta 7 buçuk yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Pekin'in daha fazla altyapı projesi başlatarak ekonomik teşvik tedbirlerini artırması bekleniyor.

Sıcak haddelenmiş rulo ise % 0.9 düşüşle ton başına 3.692 yuan'a geriledi.