Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

Fransa Şirketi Nil Hidro-Barajı İçin Türbin Tedarik Edecek

Fransız şirketi, Etiyopya’nın Nil’de milyarlarca dolarlık barajının inşasını hızlandırmak için bir anlaşma imzaladı...
12 Ocak 2019 10:00:00

  • A+
  • A
  • A-

Yerel basında çıkan haberlere göre, bir Fransız şirketi, Etiyopya’nın Nil’de milyarlarca dolarlık barajının inşasını hızlandırmak için bir anlaşma imzaladı.
Motor ve türbin üretim şirketi GE Hydro France, Pazartesi günü Etiyopya Elektrik Gücü ile anlaşma imzaladı.
Etiyopya hükümeti daha önce, türbinler de dahil olmak üzere elektromekanik ekipman temin etmeyerek, Büyük Etiyopya Rönesans Barajı (GERD) projesinde gecikmeye yol açan askerlik konglomera Metaller ve Mühendislik Şirketi (METEC) ile yapılan sözleşmeyi iptal etmişti.

Birçok METEC yetkilisi şu anda yüksek profilli yolsuzluktan yargılanıyor. Yerel yayıncı FANA, “Anlaşmaya dayanarak, Hydro France'a, projenin tamamlanmasından önce güç üretmek için tasarlanan iki türbin de dahil olmak üzere beş enerji üretim birimi için türbin jeneratörleri üretmek, sabitlemek ve test etmek adına  53.9 milyon Euro ödenecek” dedi.

FANA 'ya göre, Çin’e ait bir hidroelektrik mühendisliği ve inşaat şirketi olan Sino-hydro ile barajın inşaat işlerini hızlandırmak için anlaşmalar imzalanması konusunda da görüşmeler yapıldı.
Barajdaki çalışmalarını sürdürmek için METEC ile alt sözleşme anlaşması olan China Gezhouba Group ile bir mutabakat anlaşması imzalandı.
İlgili bir gelişmede, Etiyopyalı Elektrik Enerjisi CEO'su olan Abraham Belay başkanlığındaki bir heyet, projenin ilerlemesini görmek için ziyarette bulundu.
Belay, hükümetin baraj inşaatını hızlandırmak için gereken her şeyi sağlayacağını söyledi.