Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

Enerji Kaybını Önlemek İçin Tek Çare 'Bina Mantolama'

Manisa'da yaklaşık 25 yıldır hizmet veren Neta Proje Yapı ile bina mantolama işleminin önemini değerlendirdik. Firma sahibi Murat Aykanat yeni yapılan hemen hemen tüm binalarda mantolama işleminin uygulandığını vurgulayarak bu işlemin önemini anlattı...
17 Ocak 2019 11:00:00

  • A+
  • A
  • A-

Neta Proje Yapı İnşaat sahibi Murat Aykanat ile Bina Mantolama ve ısı yalıtımının önemini konuştuk. Firma sahibi Murat Aykanat kendisi hakkında şu bilgilere yer verdi. Ben yaklaşık 25 yıldır inşaat sektörü içerisindeyim. Tasarım ve kaliteden ödün vermeksizin anahtar teslim hizmet sunuyoruz. Optimum enerji verimliliği, esnek bağlantı ve yapısal bütünlüğün kombinasyonu için tasarlanmış yüksek teknolojili malzemeler kullanıyoruz. Modüler yapı projeleri sunmak için kullandığımız özel süreçler, sürekli olarak projeleri zamanında teslim etmemizi sağlar. Projelerin işe alınmasına ve müşteri odaklılığının her aşamada sağlanmasına imkân tanıyan son derece verimli bir ekip ile çalışıyoruz. inşaat malzemesinden kapıya mantolama işinden çatı panellerine dekorasyon ürünlerine birçok alanda uzun yıllardır Manisalı hemşerilerimize hizmet vermekteyiz.

Bina mantolama ve dış cephe kaplama işlerine biraz daha öncelik veriyorsunuz. Bina mantolama nedir? Bahseder misiniz?

Bina mantolama iç cephe ve dış cephe olarak yapılır. İç cephe mantolamanın uygulama şekli dış cephe mantolama uygulaması gibidir. Duvarlar ısı yalıtım levhaları ile kaplanır ve boyanır, isteğe bağlı olarak alçıpan uygulamaları ile estetik bir görünüm elde edilebilmektedir. Biz her zaman dış cephe mantolamayı müşterilerimize tavsiye ederiz. Mesela örnek vermek gerekirse iç cephe mantolama dış yüzeyde su sızıntısı yoksa sadece duvarlardaki rutubeti engelleyebilir, fakat tavan ve döşemelerde rutubeti artırmış olur. Dış cephe mantolama binadaki tüm rutubeti engeller. Dış cephe mantolama binayı tüm dış etkilerden korur.İç cephe mantolama, rutubet ve nem hala içeri girdiği için, içten yapılan kaplama malzemelerinin zarar görerek dökülmesine sebep olabilir. Dış cephe kaplama uygulamasından beklediğiniz tasarruf oranı doğrultusunda ısı yalıtım levhalarının kalitesi binanın yaşı  istenilen dış cephe görsel uygulamaları fiyatı doğrudan etkilemektedir. Türkiye’de ağırlıklı olarak ahşap, prekast, american siding, yalı baskı kaplamaları, kompozit (alucobont), granit, alüminyum, doğal taş ve cam cephe kaplamaları kullanılmaktadır, Dış cephe yalıtmı ısınma ve soğutma giderlerini yüzde  50 azaltarak tüketiciye ömür boyu tasarruf ve konfor sağlayan bir hizmettir.

Binanın mantolama yapılmadan önceki hali

Bina mantolama ne gibi faydalar sağlar ?

Konutlarda kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 75'i ısınma amacıyla harcanıyor. fakat mantolama yapılmış binalarda enerji verimliliği daha da artar. Biz şirket olarak ihale usulü ile çalışıyoruz. bunun  yanında ekstra olarak bina mantolama da yapıyoruz. Ve şunu belirtmek isterim ki doğru bina mantolama uygulaması ile ısıtma ve soğutma giderlerinde ciddi oranda azalma oluyor ve bu durum faturalara yansıyor. Bina ısı yalıtımı ile evler küf ve nemden kurtulur. Ve bu durum bakım tadilat gibi harcamaların önüne geçer. Aynı zamanda ısı yalıtımı ve mantolama yapılan binalar daha güzel bir görünüme kavuşur.

Binanın mantolama yapıldıktan sonraki hali

Mantolama uzun süren bir işlem midir? Aşamalarını anlatır mısnız ?

Çok uzun süren bir işlem değil fakat dikkatli ve özverili çalışmayı gerektirir.Örnek verecek olursak 1000 m² bir binanın mantolama işlemi yaklaşık 20 -25 gün sürmektedir. Tabi belli bir sürede bitmesi gerekiyorsa ekip çalışanlarının sayısı arttırılarak gün sayısı daha da düşürülebilir. Size mantolamanın aşamalarını şöyle özetleyebilirim
Yüzey hazırlığı: Uygulama yapılacak yüzey nemden tozdan, kirden temizlenmelidir. Dökülme ya da kabarma olan yüzeyler özel tel fırçalar ile temizlenmeli, çatlak ve kırık yerler kesinlikle onarılmalıdır.
Mantolama Levhalarının Yapıştırılması: Levhaların yapıştırılacak yüzeylerinin kenarlarına yapıştırma harcı sürülür. Levhaların ortalarına yapıştırıcı sürülür.
Mantolama Levhalarının Dübellenmesi: Yapıştırma işleminde kullanılan harcın kurumasından ortalama bir gün sonra türbülans etkilerini önlemek amacıyla, ısı yalıtım malzemeleri plastik dübel tespit edilir.
Köşe Profillerinin Yerleştirilmesi : Bina dış yüzeyindeki köşelere su ve rüzgar etkileri ile mantolama sisteminde oluşabilecek ayrılma risklerini engellemek ve düzgün köşeler elde etmek için köşe profili uygulaması yapılır. Damlalık, dilatasyon ve denizlik profilleri konulması gereken yerlere uygulanır.
Fileli Sıva Uygulaması : Mantolama levhalarının üzerine birinci kat sıva uygulaması yapılır
Dekoratif Dış Cephe Kaplamaları ve Dış Cephe Boya Uygulaması : Sıva uygulaması tamamen kuruduktan sonra çimento esaslı mala ile uygulanabilen son kat dekoratif kaplama uygulanır.Dekoratif dış cephe kaplaması yapılırken, estetik görünümü bozacak hatalı uygulama yapılmaması esas alınmalıdır. son olarak dış cephe mantolamanın üzerine boya kullanılarak işlem sonlandırılır.

Canan SÜRGİT
 

www.insaatnoktasi.com