Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

Pegasus CEO’su Mehmet Tevfik Nane İSG’de konuştu

Pegasus’un CEO’su Mehmet Tevfik Nane İzmir İş Sağlığı Ve Güvenliği zirvesinde özel bir konuşma yaptı.
12 Ekim 2018 11:00:00

  • A+
  • A
  • A-

 

İZSİAD’ın iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlattığı İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği Zirvesi’nin ikinci günün de Pegasus CEO’su Mehmet Tevfik NANE konuşmacılardan biriydi.

Trabzon uçak kazasında 162 kişiyi 20 dakikada tahliye ettik

Nane, “Bizim firmanın en büyük meslek hastalığı tahmin ettiğiniz üzere iskelet sağlığının bozulması. Bunun sebebi müşterilerin bagajlarının uçağa alınırken insan gücünün kullanılması. Yolcudan bagaj teslim alındığı anda bagajın direkt olarak uçağa transfer edilmesinin mümkün olduğu bir teknolojik sistem olması gerekiyor. Yeri geliyor 25 Kilogramın üstünde bagajlar oluyor. Bu da iskelet sisteminde bozulmalara ve bel rahatsızlıklarına neden oluyor. Bir diğer rahatsızlık ise parmak donması. Kışın soğuk günlerde teknisyenlerimiz hassas ayar gerektiren işlerde eldivensiz çalışmak durumunda kalabiliyor.”
“İş sağlığını ve güvenliğini arttırmak amacıyla yaptığımız uygulamalar ve denetimler var. Proaktif olmak çok önemli. Yapılan hatalardan ders almak bununla ilgili aksiyon almak çok önemli. Bununla ilgili belirli aralıklarda havayolu şirketleri olarak toplantılar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne gelen şikayetleri de o toplantılarda değerlendiriyoruz. Acil durum tatbikatı yapmak da bir diğer hayati uygulama. Trabzon’daki uçak kazasında yakın zamanda tatbikat yapılmış olduğu için çok daha olumlu bir sonuç elde ettik. 162 Kişi uçaktan 20 dakika da tahliye edildi.

Çevre de güvenlik kadar önemli

Havaalanlarında İSG uzmanlarımız üç vardiya şeklinde gözlem yapıyor. Yapılan hatalar böylelikle genel merkeze rapor ediliyor ve çözüm üretiliyor. Kök nedenler böylelikle genel merkezde toplanmış oluyor. “ Baş pilot dahi olsa, pilotlarımız belirli aralıklarla uçuş simülasyonu testlerine katılıyorlar ve bu simülasyonlardan geçemeyen pilotların uçuşları alınıyor. Bu konuda en ufak bir tolerans dahi gösterilmiyor.
“Günümüzde güvenlik kadar çevre sağlığının korunması da dikkat edilmesi gereken bir diğer konu. Uçaklar, uçarken belirli bir karbon salınımı oluyor. Sadece bunu önlemek için 4,5 milyon euro bütçe ayırıyoruz. “

Merve TOTAŞ

www.insaatnoktasi.com