Ara

Aradığınız Tüm Malzemeler ve Malzeme Satıcıları Bu Noktada...

Kentsel Dönüşüme Hız Verilmeli!

Dünya Konut Günü kapsamında açıklama yapan Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, "Kentsel dönüşüm çalışmalarına acilen hız verilmeli" dedi...
11 Ekim 2018 15:00:00

  • A+
  • A
  • A-

Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, her yıl 13 Ekim tarihinde kutlanan Dünya Konut Günü çerçevesinde açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin yüzölçümünün yüzde 92'sinin deprem kuşağında olduğunu ifade eden Nimetullah Kaya, konutların deprem bilinciyle ve insan ihtiyaçlarının iyi analiz edilmesi sonucunda itina ile tasarlanması gerektiğini söyledi.

Toplum depreme karşı bilinçlendirilmeli
Kaya, kentsel dönüşümün planlı bir şekilde hayata geçirilmesi durumunda depreme karşı dayanıklı ve kaliteli yapıların oluşabileceğini söyledi. Kaya, vatandaşlara da bu konuda önemli bir rol düştüğünü hatırlattı. Kaya, konut alırken, binaların deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmediğinin sorgulanmasının büyük önem taşıdığının altını çizdi. Kaya, "Depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkili yolu toplumu depreme karşı bilinçlendirmek. Bu bilinç çerçevesinde güvenilir ve depreme dayanıklı bir ev sahibi olmak isteyenlerin detaylı bir araştırma yapması gerekiyor. Bu noktada; projelerini yönetmeliklere uygun olarak ileri inşaat teknolojisi ve yüksek kaliteli malzemelerle hayata geçiren, sermaye yapısı ve referansları güçlü köklü inşaat firmalarını tercih etmek büyük avantaj sağlıyor" şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir dünya için çevre hassasiyeti taşıyan konutlar şart
Kaya, çevre hassasiyeti yüksek ve insana saygılı yapıların hem giderek etkileri artan küresel ısınma ile mücadeleye hem de insan yaşamına önemli katkıları olduğunu söyledi. Kaya sözlerini şu şekilde noktaladı; "Konut satın alacaklar seçimlerini yaparken çevresel faktörleri de mutlaka göz önünde bulundurmalılar. Binaların çevreye olan etkilerini göz ardı etmemek gerekiyor. Akıllı telefon ya da tabletlerle internet bağlantısı üzerinden kontrolü sağlanabilen ve bu sayede enerjiyi verimli kullanan akıllı ev konsepti kurularak, yağmur sularının arıtılmasıyla elde edilen gri su arıtma sistemi gibi su verimliliğine yönelik uygulamalar tercih edilerek ve gu¨neş enerjisinden yararlanılarak doğaya dost sürdürülebilir bir yaklaşımla dizayn edilen binalar, hem dünyanın sürdürülebilirliğine hem de tüketicilerin daha tasarruflu bir yaşam sürmesine katkı sağlıyor"